DJI, milyar dolarlık satış yapan ilk drone üreticisi oluyor

İnsansız hava araçları yani drone denilince ilk akla gelen şirketlerden biri olan DJI, 2015 yılında milyar dolarlık gelirle dikkatleri üzerine çekmeye hazırlanıyor. The Verge’te yer alan habere göre DJI’ın 2013 yılında 125 milyon dolar geliri bulunuyordu. 2014’te ise bu rakam 4 kat artarak 500 milyon dolar civarına kadar ulaştı. Drone pazarının analizi yapıldığınıda DJI’ın 2015 yılında 2 kat büyüyeceği belirtiliyor. Bu rakamla beraber DJI, 1 milyar dolarlık satış hacmi elde etmiş olacak. Bu da DJI’ın 1 milyar dolar satış hacmine ulaşan ilk drone üreticisi olacağını işaret ediyor.

Bahsettiğimiz bu büyüme bakıldığında şirketin her alanında devam ediyor. Geçtiğimiz yıl dünyanın farklı şehirlerinde ofis açan şirketin şu anda Hong Kong, Kobe, Los Angeles, Rotterdam, Shenzhen ve Tokyo’da ofisleri bulunuyor. Üretim ise Çin’de yapılıyor. Paylaşılan bilgilere göre ise şirket 2 bin 800’den fazla çalışanı bulunuyor.

Yasaklar artıyor

DJI, hızla büyüyen bir şirket, ancak işin bir de ‘ama’sı var. Bunun sebebi ise kesinlikle düzenlemeler. Son kullanıcıya ulaşan drone’lar dünyanın birçok ülkesinde sivil havacılık kurumları tarafından düzenlenmeye başlanıyor. Bunun son örneklerinden biri Türkiye’den geldi. Geçtiğimiz aylarda İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinde drone uçuran bir kullanıcıdan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) görüntü alma amaçlı drone’ların izne tabii olduğunu açıklamıştı. Başka bir deyişle drone uçurmak yasaklanmıştı. Dünyadan, Türkiye’de olduğu gibi çok sert düzenlemeler gelmezse DJI’ın büyümesini hızla sürdüreceğini söylemek yanlış olmaz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın