DM’den yürünebilecek 7 sosyal ağ

Sosyal ağlarla dilimize giren deyimlerden biri “DM’den yürümek”. Sosyal ağlarda karşı tarafa söylemek istediklerini özel mesajla iletilen kişilerin sık sık söylediği DM’den yürümek, direkt mesaj göndermek anlamına geliyor. DM’den yürünebilecek sosyal ağ sayısı ise her geçen gün artıyor. Bunun son örneği ise konum paylaşma uygulaması olan Swarm oldu. İşin aslına bakacak olursak DM’den yürümek en çok çapkınların kullandığı bir özellik. Doğal olarak da direkt mesaj özelliğini açan birçok uygulama çapkınların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Biz de sosyal ağlarda DM’den yürümeyi en ince ayrıntısına kadar listeledik. İşte DM yürüyebileceğiniz 7 sosyal ağı bir araya getirdik.

 

1- Facebook

facebook-dmden-yurumek

En popüler DM’den yürüme uygulamalarının başında bir klasik olan Facebook var. Facebook’tan tanımadığınız birine bile direkt mesaj atabilmek mümkün. Öncelikli olarak mesaj atılacak kişinin mesaj alma özelliğini açık tutması gerekiyor. Ancak Facebook arkadaşınız olmayan birine mesaj gönderdiğinizde o mesaj karşı tarafın ‘diğer mesajlar’ kutusuna düşüyor. Yani kullanıcılara bildirim gönderilmiyor. Mesajınızın okunması ise tamamen şansa kalmış.

 

2- Twitter

twitter-dmden-yurumek

Twitter’dan direkt mesaj atmak biraz da karşı tarafın isteğine bağlı. Bu sosyal ağda DM’den yürüyebilmek için karşı tarafın da sizi takip etmesi gerekiyor. Sadece karşılıklı takipleşenler birbirlerine direkt mesaj atabiliyor diyebiliriz. Bunun için öncelikli olarak karşı tarafa bir tweet atarak sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.

 

3- Instagram

instagram-dmden-yurumek

DM’den yürümek konusunda son dönemlerde popüler olan sosyal ağların başında Instagram geliyor. Instagram’da direkt mesaj göndermek için karşılıklı takipleşmenize gerek yok. Ancak, göndereceğiniz her fotoğraf Facebook’ta olduğu gibi diğer mesajlar klasörüne düşüyor. Bu da doğal olarak bir dezavantaj. Ayrıca Instagram’da özelden yazışabilmek için mutlaka bir fotoğraf paylaşmanız gerekiyor.

 

4- Swarm

swarm-dmden-yurumek

Daha taze taze… Belki de en işe yarar DM’den yürüme olayı konum paylaşma uygulaması Swarm’da. Gittiğiniz mekanda check-in yaptıktan sonra o mekandaki kişilerle yazışmaya başlayabiliyorsunuz. Tabii ki önemli bir avantaj. Ancak karşı taraf bu sohbeti istemiyorsa sizi tek dokunuşla engelliyor. Sonuç olarak elinizdeki şansı iyi kullanmanız gerekiyor. Bol şanslar.

 

5- LinkedIn

linkedin-dmden-yurumek

Profesyonel ağ dediğimiz LinkedIn’de de DM’den yürümek mümkün. Ancak bu sosyal ağda da arkadaş olmak mesele. Önce ortak bağlantılarınız olmak zorunda. Daha sonra arkadaşlık teklif ederek direkt mesaj gönderebilirsiniz. Mesajlarınızın gözden kaçma gibi bir ihtimali yok. LinkedIn sağolsun kullanıcılara bir de bildirim gönderiyor.

 

6- Vine

vine-dmden-yurumek

Vine’daki direkt mesaj özelliği geçtiğimiz hafta hayata geçti. Söz konusu sosyal ağ Twitter’ın kardeşi olunca DM’den yürümek de Twitter’a benziyor. Tıpkı Twitter’da olduğu gibi Vine’da da mesaj gönderebilmek için karşılıklı takipleşmek gerekiyor.

 

7- Snapchat

snapchat-dmden-yurumek

Hayatımıza yeni giren ve her geçen gün popülaritesini arttıran yeni sosyal ağ Snapchat’te özel mesaj gönderebilmek için arkadaş olmak gerekiyor. Yok ben arkadaş olmayayım, sadece herkesle paylaştığı fotoğrafları göreyim derseniz, takip etmeniz yeterli.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın