2.60 TL’yi aşan dolar, ücretli uygulama indirenleri yakacak

Türkiye’de 2.60 TL’ye çıkarak rekor üstüne rekor kıran dolar, akıllı telefon kullanıcılarının cebini yakacak. Hemen telaşlanmayın. iPhone 6’ya henüz zam gelmedi ama ücretli uygulama indirmeyi düşünüyorsanız, acele etmenizde fayda var.

Hem Apple’ın uygulama mağazası App Store’da hem de Android’in uygulama mağazası Google Playde ücretli uygulamalarda dolar kuru, şu anda 2.01 TL seviyesinden işlem görüyor. Ancak Türkiye’de serbest piyasada dolar kuru 2.60 TL’yi geçti. Diğer bir deyişle şu anda Apple ve Google’ın dolar kuru, yaklaşık yüzde 30 daha düşük.

Kur güncellemesi için tetikte olan uygulama mağazalarında, şu anda 0.99 dolar olan uygulama, 1.99 TL’ye, 1.99 dolar olan uygulama 4.29 TL’ye, 2.99 dolar olan uygulama 6.49 TL’ye ve 3.99 dolar olan uygulama, 8.49 TL’ye indirilebiliyor. Diğer bir deyişle uygulama mağazalarındaki dolar kuru 2.01 TL ile 2.17 TL arasında değişiyor. Türk Lirası’ndeki değer kaybının kalıcı olması durumunda Apple ve Google’ın uygulama mağazalarındaki Türk kullanıcılar için sunulan fiyatlara da yüzde 20 ile yüzde 30 arasında zam yapması an meselesi.

Bu kötü haberin en güncel örneği ise geçen yılın sonunda Rusya‘dan gelmişti. Apple, 2014 yılının Aralık ayında Rus Rublesi’ndeki hızlı değer kaybı nedeniyle Rusya’daki iPhone ve ücretli iOS uygulamalarının fiyatlarını yüzde 35’e varan oranlarda artırmıştı.

iPhone 6’ya yılın ikinci zammı yolda

iphone-zam-apple

Geçen yılın eylül ayı başında 2.16 TL seviyesinde olan dolar kuru, yüzde 8.7 yükselişle 2014’ün aralık ayında 2.35 TL’ye kadar çıkınca, Apple bu yılın başında iPhone başta olmak üzere Mac ve iPad gibi Türkiye’de satışa sunduğu ürünlere yüzde 6.5 ile yüzde 10 arasında değişen oranlarda zam yapmış, en ucuz iPhone 6 modelinin fiyatı 2349 TL’den 2499 TL’ye çıkmıştı. Dolardaki son 1.5 aydaki artış yüzde 15’i bulurken, Apple’ın zam için kritik seviyesi de ikiye katlanmış oldu. Apple tutkunları üzülecek ama olası ikinci zamla, en ucuz iPhone 6 modelinin fiyatı 2700 TL’ye dayanabilir.

Üstelik doların ateşi sadece uygulama ve akıllı telefon markalarına değil, elektronik ürün satan perakende zincirlerine de hemen yansıdı. Fiyatlarını Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) günlük döviz kurları üzerinden belirleyen teknoloji marketlerinde dolar kuru 2.60 TL’ye çıktı.

 

Necdet Çalışkan / ANALİZ


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın