Bu mobil uygulama etrafınızdaki domuz gribi vakalarını gösteriyor

Kamuoyunda “domuz gribi” (Swine Flu) olarak bilenen H1N1 virüsü nedeniyle meydana gelen ölüm vakaları, tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de alarma geçirdi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun haftasonu (9 Ocak 2016 itibariyle) yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de şu ana kadar “domuz gribi”nden dolayı 2 kişi hayatını kaybetti.

health-map-uygulamaAncak Türkiye genelinde yaşanan grip salgını nedeniyle tedirginliği artan vatandaşlar da soluğu en yakın hastane ve sağlık merkezlerinde almaya devam ediyor. Bu konuda başvuru merkezleri hiç şüphesiz ki sağlık kurumları ama domuz gribine yönelik olarak akıllı telefon ve tabletler için geliştirilen “Swine Flu” mobil uygulaması, bulunduğunuz konumda herhangi bir domuz gribi vakası yaşanıp, yaşanmadığı göstererek, kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Boston Children’s Hospital tarafından geliştirilen “HealthMap: Outbreaks Near Me” adlı mobil uygulama, salgını gerçek zamanlı interaktif haritalarla takip ediyor.

Ücretsiz olarak indirilebilen iOS ve Android uygulamaları üzerinden, bulunduğunuz konuma en yakın nerede domuz gribi vakasına rastlanıldığını görebiliyorsunuz. Uygulamayı iOS cihazınız için buradan , Android cihazınız için ise şuradan  indirebilirsiniz. Uygulamaya aynı zamanda web üzerinden de erişmek mümkün.

turkiye-domuz-gribi-haritasiDünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere dünya çapında yapılan resmi açıklamalar ve yerel medya kaynakları taranarak oluşturulan interaktif domuz gribi haritasına göre Türkiye’de şu ana kadar İstanbul, Adana, Niğde ve Van’ın da aralarında olduğu 7 şehirde domuz gribi belirtisi tespit edilmiş. 

Salgın, arama trendlerine de yansıdı

Domuz gribiyle ilgili dünya genelinde artan endişeler internet kullanıcılarının da aramalarına yansıdı. Türkiye’deki internet kullanıcılarının yaptığı, “domuz gribi”, “domuz gribi belirtileri” ve “domuz gribi aşısı” ile ilgili aramalar Google Arama Trendleri’nde de ilk sıralara yerleşti.

En son 2009 yılında Meksika’da başlayıp dünyaya yayılan domuz gribi virüsü,191 ülkede yaklaşık 800 bin kişide görülmüş ve 8238 kişi H1N1 virüsü nedeniyle yaşamını yitirmişti.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın