Türkiye’de ‘Drone’ ehliyeti nereden, nasıl alınır?

Türkiye’de 2016 yılının başında yürürlüğe giren Drone (İnsansız Hava Araçları, İHA) mevzuatı gereği, 25 kilogramın üzerindeki tüm Drone’lar için kullanıcıların eğitimlerini tamamlayarak, Drone ehliyeti alması gerekiyor. Drone ehliyeti zorunluluğu, 25 kilogramın altındaki (DJI ve Parrot’un piyasadaki çoğu Drone modeli, bu kategoride) cihazlarda ise kullanım amacına göre belirleniyor.

Eğer bu kategorideki Drone’unuzu hobi amaçlı kullanıyorsanız, eğitim alma zorunluluğunuz bulunmuyor. Ancak Drone’unuz 25 kilogramın altında olsa bile eğer uçuşunuzu ticari amaçlı yapıyorsanız, Drone ehliyetinizin olması şart.  Peki Drone ehliyeti nerelerden ve nasıl alınıyor?

Zorunluluk 1 Ağustos 2016’da başladı

drone-ehliyeti-nereden-alinirSHGM’nin İHA0 (azami kalkış ağırlığı 500 gr – 4 kg aralığında) ve İHA1 (azami kalkış ağırlığı 4 kg – 25 kg aralığında) kategorisinde yer alan Drone’ler için Türkiye’de yetkilendirdiği kurum/kuruluşlar bulunuyor.

Bu sınıflarda ticari drone uçuşu gerçekleştirecek olan kişilerin pilot eğitimlerini tamamlamış olması gerekiyor. Yasal düzenlemeler gereği, 1 Ağustos 2016 tarihi itibariyle eğitimini tamamlamamış olan kişi, ticari İHA uçuşu gerçekleştiremiyor. SHGM’nin Drone ehliyeti için yetkilendirdiği eğitim kurumlarının güncel listesine buradan erişebilirsiniz

Pilot ehliyeti için en az 12 saatlik eğitim şart

Yasal mevzuat gereği, İHA0 için 12 saatlik, İHA1 için ise 36 saatlik eğitim programı uygulanıyor. Drone pilotluğu için verilen eğitimler ise şu derslerden oluşuyor:

drone-sigortaİHA Tanıtım, Hava Hukuku ve Sorumluluklar, Hava Aracı, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri, Meteoroloji, ATC Usulleri ve Havacılık Frezyalojisi, Seyrüsefer ve Operasyon, Kumanda Edilebilir Sistemler, İtki Sistemleri, Aviyonik Sistemler, Bakım ve Onarım.

Hatırlatmakta fayda var: Türkiye’de eğlence veya ticari amaç farketmeksizin, 4 kilogramın üzerindeki tüm ‘drone’lar için kayıt zorunululuğu bulunuyor. Drone kaydı nasıl yapılır?” diye merak edenler, buradaki yazımızı okuyabilir. Hangi Drone uçuşunun hobi, hangisini ticari olarak değerlendirildiğini ise şuradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Türkiye’de ‘Drone’ Ehliyeti Nereden, Nasıl Alınır? – Bilgitivi

Bir Cevap Yazın