Drone kaydı nasıl yapılır? Kimler için zorunlu?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) yayımladığı talimatla birlikte bugünden itibaren Türkiye’deki ‘drone kullanıcıları için kayıt zorunluluğu resmen başladıAzami kalkış ağırlığı 500 gr ile 25 kg aralığında olan drone’ları ve bunları kullanacak pilotların bugünden itibaren (23 Şubat 2016) SHGM tarafından oluşturulan internet tabanlı “Kayıt Sistemi”ne kayıt yaptırması gerekiyor.

Peki, drone kaydı nasıl yaplır? Kimler için zorunlu? Drone’unuzun kayıt işlemini yapabilmeniz için 6 temel aşamadan oluşan bir rehber hazırladık.

 

1- Kayıt Sistemi’ne girme

drone-kayit-1

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM)İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi” için hizmete açtığı internet sitesi olan http://iha.shgm.gov.tr/index.html adresine girin.

 

2- Hesap oluşturma

drone-kayit-2

Kayıt sistemine girmenizin ardından açılan ekranda istenen “Ad”, “Soyad” ve “E-Posta” bilgileriniz girip, bir “Şifre” oluşturun. Ardından “Kayıt Ol” butonununu tıklayın.

 

3- Kişisel bilgileri girme

drone-kayit-3E-postanıza gelen doğrulama linkini tıklayın. Sistemde, “Hesabım” başlığında yer alan “Kişisel Bilgilerim” bölümüne, TC Kimlik No, telefon numarası, ikametgah bilgileri, adli sicil kaydı ile muvafakat belgesi bilgilerinizi girin ve “fotoğraf”ınızı ekleyin.

 

4- Araç bilgilerinizi ekleme

drone-kayit-4-sonKişisel bilgi ve belgelerinizi sisteme girdikten sonra İHA Kayıt Sistemi, pilot bilgilerinizi onaylama işlemine tabi tutuyor. Bu onayın ardından sertifika ve drone araç bilgilerinizi ve 3 farklı fotoğrafını sisteme ekleyebiliyorsunuz.

 

5- Satma/hurdaya çıkarma

drone-kayit-5Kullanıcı, drone’unu satmak veya hurdaya çıkartmak istediğinde forma satacağı kişinin TC kimlik numarasını yazması gerekiyor. Alıcının onaylaması ardından hava aracı-drone, alıcının hesabına geçiyor.

 

6- Drone plakası alma

drone-kayit-6Uzmanın kullanıcıyı inceleyip, onaylanmasının ardından kullanıcıya cihazı için bir plaka tahsis ediliyor. Örneğin; Plaka : TR-İHA03400001 ( TR : Türkiye , İHA0 :  Kategorisi , 34 : İli , 00001 Plaka kodu. )

 

Son Bir Not: Kimlere zorunlu?

dji-parrot

Drone kayıt zorunluğu, eğer cihaz ticari amaçla kullanılıyorsa, tüm Drone’lar için zorunlu. Eğer drone’unuzu hobi ve eğlence amaçlı kullanıyorsanız, cihazınızın azami kalkış ağırlığı 4 kilogramın altındaysa, kayıt yaptırmanız gerekmiyor. Hobi ve eğlence amaçlı da kullanıyor olsanız, eğer sahip olduğunu drone, 4 kilogramın üzerindeyse yine İHA Kayıt Sistemi kayıt yaptırmanız gerekiyor. 

Piyasada Parrot ve DJI markalarının en çok satılan ‘drone’ modellerinin azami kalkış ağırlığının 4 kilogramın altında olduğunu da hatırlatalım. Dolayısıyla bu modellerden birine sahipseniz ve drone’unuzu hobi amaçlı kullanıyorsanız, kayıt işlemi yapmanıza gerek yok. Ancak eğer drone’unuzla ticari amaçlı fotoğraf veya video çekimi yapıyorsanız, ağırlığı ne olursa olsun, artık İHA Kayıt Sistemi üzerinden kayıt işlemi yaptırmanız gerekiyor.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Yunus aydoğdu

    Ticari amaçlı kullanımlarda vergi sistemine tabi tutuluyor muyuz ? Ya da aylık / yıllık buna benzer bir ödeme yapmamız gerekiyor mu ?

Bir Cevap Yazın