Drone’u olanlar dikkat! Bugünden itibaren artık ‘kayıt’ zorunlu

Türkiye’deki ‘Drone’ kullanıcılarını yakından ilgilendiren Türk hava sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İnsansız Hava Araçları ile ilgili talimat resmen yayımlandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) internet sitesinde yayınlanan talimatla birlikte bugünden itibaren Türkiye’deki drone kullanıcıları için kayıt zorunluluğu geldi.

İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı, kamuoyunda ‘drone’ olarak biline insansız hava aracı sistemlerinin ithali, satışı, kayıt ve tescili, uçuşa elverişliliğin sağlanması, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, hava trafik hizmetleri ve İHA operasyonlarına ilişkin usul ve esasları içeriyor.

1 Mayıs’a kadar kayıt ettirmek gerekiyor

shgm-drone-kayit

Buna göre azami kalkış ağırlığı 500 gr ile 25 kg aralığında olan İHA’ların ve bunları kullanacak pilotların bugünden itibaren (23 Şubat 2016) SHGM tarafından oluşturulan internet tabanlı “Kayıt Sistemi”ne kayıt edilmesi gerekiyor. Buna göre Drone sahiplerinin en geç 1 Mayıs 2016 tarihine kadar, ait oldukları kategoriye göre internet tabanlı sisteme veya tescile kayıt yaptırmaları zorunluluğu bulunuyor.

3 yıla kadar hapis cezası var!

Azami kalkış ağırlığı 500 gr’dan daha az olan drone’ların kapsam dışı tutulduğu düzenlemeye göre bugünden itibaren SHGM’den izin almayı gerektiren operasyonlarda, izin alınmadan İHA uçuşu yapılması ve verilen yetkiler ile belirlenen hava sahaları dışında operasyon gerçekleştirilmesi hallerinde ilgili şahıs ve işletmeye 2920 sayılı Kanunun 5. kısmında yer alan ceza hükümleri uygulanacak. Kanunun bu maddesine göre talimatlara uymadan drone uçuranlara 3 yıla kadar hapis ve 10 bin TL’ye kadar da idari para cezası ile karşı karşıya kalacak.

İsteyen herkes şikayet edebiliyor

drone-sikayet500 gr ile 25 kg ağırlığındaki İHA’lar için oluşturulan internet tabanlı kayıt sistemine http://iha.shgm.gov.tr/index.html adresinden bugün itibariyle ulaşılabiliyor.  Drone kaydı için açılan resmi internet sitesinden ayrıca “İnsan üzeri uçuş yapanlar”,  “Tehlikeli irtifada uçuş yapanlar” ve “İzinsiz ticari çekim yapanlar” şikayet edilebiliyor. Şikayet için kimlik ve olay yeri bilgileri ile olay yeriyle ilgili fotoğraf ve video linkleri isteniyor.

Drone talimatı ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve ‘drone’unuzun sınıfına göre yapmanız gereken resmi işlemlere “Türkiye’de izinsiz ‘Drone’ uçurana 3 yıla kadar hapis cezası geliyor!” haberimizden erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın