‘Kayıt’sız Drone uçurana 27 bin 500 dolar para cezası kesilecek!

ABD’de bir süredir beklenen insansız hava araçları ‘drone’ların kayıt altına alınması zorunluluğu resmen hayata geçti. Ülkedeki havacılık sektörünün düzenleyici kuruluşu olan Federal Havacılık Dairesi’nin (FAA) aldığı kararla artık ABD’deki drone kullanıcıları 21 Aralık’tan itibaren cihazlarını resmi kuruma kayıt ettirmek zorunda.

FAA’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılacak olan kayıtlar, ilk 30 gün boyunca ücretsiz olacak. Bu süreden sonra ise her bir drone kaydı için 5 dolarlık ücret alınacak. Bu kayıt ücreti 3 yıl için geçerli olacak. Diğer bir deyişle drone sahipleri 3 yıl sonra tekrar kayıt ücreti ödeyecek. Düzenlemeye göre 21 Aralık 2015 tarihinden önce drone alanlar, cihazlarını 19 Şubat 2016 tarihine kadar; 21 Aralık’tan sonra alanlar ise ilk uçuşlarını yapmadan önce kayıt işlemini tamamlamak zorunda.

DJI ve Parrot’un 30 katı cezası var

drone-ucuranDrone kaydı yapabilmek için 13 yaş ve üzerinde olma şartı aranacak. Çocukların kullandığı drone’lar ise ebeveynleri adına  kayıt edilebilecek. Drone’unu kaydettirmeyen kullanıcılara ise 3 yıl uçuşlardan men cezası uygulanacak.

Bunun yanısıra drone’unu kayıt ettirmeyen bireysel kullanıcılara, 27 bin 500 dolara kadar pazar cezası da uygulanabilecek.

Cezalar ‘drone’un kullanım amacına göre 250 bin dolara kadar yükseltilebilecek. Diğer bir deyişle ortalama 1000 dolarlık fiyatla satılan DJI veya Parrot‘ın üst düzey bir drone’unu kayıt ettirmeyen, bu rakamın yaklaşık 30 katına kadar cezayla karşı karşıya kalabilecek (Bu para cezası rakamlarının 100 dolarlık drone’lar için de aynı olduğunu belirtelim!)

Türkiye de taslak çalışma yapıyor

ataturk-havalimanı-drone-ucus

Kayıt zorunluluğu ağırlığı yarım kilogram ile 25 kilogram arasında olan ‘drone’ları kapsarken, bu işlemler sırasında cihazın teknik bilgilerinin yanısıra, sahibinin adı ve soyadı, telefon, e-posta ile adres bilgileri de kayıt altına alınacak.

ABD’nin özellikle uçakların uçuş güvenliğini riske sokan durumları engellemek ve drone’ların istihbarat amacıyla kullanılmasının önüne geçmek için attığı bu yasal adım, anlaşılan Amazon başta olmak üzere drone ile teslimat yapma hazırlığındaki e-ticaret şirketlerini etkileyecek. 

Türkiye’de de bir kullanıcı tarafından İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinde uçurulan drone‘un ardından insansız hava araçlarıyla yapılan uçuşların düzenlenmesi için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün harekete geçtiğini ve bunun için taslak çalışması yaptığı hatırlatmamızda da fayda var.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın