Türkiye’de izinsiz drone uçurmak yasaklanıyor

Geçtiğimiz hafta Atatürk Havalimanı üzerinde drone uçurulduğunu paylaşmıştık. Tüm yolcuları ve uçakları tehlikeye atan bu drone meraklısından sonra insansız hava araçları olarak ifade edilen droneların yasaklanabileceği gündeme gelmişti. Ve konu hakkında ilk resmi açıklama yapıldı.

Suç duyurusunda bulunulacak

İnternet girişimcisi ve melek yatırımcı Selçuk Saraç’ın Twitter’dan paylaştığı belgeye göre drone uçuşları artık izne tabi olacak. Başka bir deyişle izinsiz drone uçurmak resmen yasaklanıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SGHM) yapılan açıklamada havadan fotoğraf veya film çekimi için genel müdürlükten uçuş müsadesinin alınması gerektiği ifade edildi. İzinsiz yapılacak uçuşlarda ise idari para cezasına çarptırılabilecek ve suç duyurusunda bulunabilecek. Tüm valiliklere yapılan açıklamayı aşağıda okuyabilirsiniz.

drone-ucus-yasak

Yurtdışında benzer bir uygulama yok. Ancak ABD ve Avrupa ülkelerinde droneların sadece 200 metre kadar havalanmasına izin veriliyor. Bu sınırın aşılması durumunda ise drone sahipleri suçlu bulunarak para cezasına çarptırılıyor. Türkiye’deki ceza biraz ağır olsa da Atatürk Havalimanı üzerinde uçuş yapılmaması gerektiğinin bilinmesi gerekiyordu.


Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın