Türk insanı hangi emojileri bekliyor?

Sosyal medya ve anlık iletişim platformlarında duygularımızı daha iyi ifade etmek için kullandığımız emojiler, dijital sohbetlerimizin vazgeçilmezi. Üstelik artık Dünya Emoji Günü (World Emoji Day) bile var. 17 Temmuz, dünyada emoji günü olarak kutlanıyor.

Gülmekten gözümüzden yaş geldiğinde de, öfkeden deliye döndüğümüzde de imdadımıza emojiler yetişiyor. Yalnızca duygularımız da değil, günlük hayatımızda kullandığımız objeler da emoji dilinin güçlü bir parçası ve onları da her fırsatta kullanmaktan geri durmuyoruz.

#WorldEmojiDay (DünyaEmojiGünü) dolayısıyla Twitter, kullanıcıların attığı tweetlerden yola çıkarak en çok talep edilen emojileri derledi. Buna göre, nazar inancı yüksek olan Türk insanının en çok talep ettiği emojilerin başında nazar emojisi geliyor.

Nazar emojisini ise Atatürk emojisi takip ediyor. Deliliği resmeden huni ise yine Türklerin en çok kullanmak istediği emojilerden biri.

İç çekmek için de bir emojiye ihtiyaç duyan Twitter kullanıcıları, bunun yanı sıra kültürümüzün vazgeçilmezi olan ince belli çay bardağı emojisi görmek istiyor. Karşı tarafı ciddiye almadığımızı göstermek için kullandığımız “yav he he” tabiri ise en çok beklenen emojilerin arasında.

Türk kullanıcılarının beklediği emojiler:

1- Nazar

2- Atatürk

3- Huni

4- İç Çekme

5- İnce Belli Bardak

6- Yav He He

Dünya hangi emojileri görmek istiyor?

Türkiye’de ve dünyada emoji istekleri farklılaşıyor. Türkler nazara gelmek istemezken, dünya siyah kalp emojisi kullanmak istiyor. Twitter’ın tespitlerine göre dünyanın farklı yerlerinden insanların en çok olmasını istediği emojiler ise şunlar:

1- Siyah Kalp

2- Zürafa

3- Kusma

4- Dab

5- Köpekbalığı

6- Tuz

7- Orta parmak

8- Göz devirme

9- Alay

10- Süpürge

Messenger’da günde 5 milyar emoji

Facebook da, 17 Temmuz Dünya  Emoji Günü’nü kutlamak için en çok hangi emojilerin kullanıldığını açıkladı. Facebook‘ta günde 60 milyon, Messenger‘da ise günde 5 milyar emoji kullanılıyor. Facebook’un araştırmasına göre dünyada en çok göz yaşlarıyla kahkaha atan emoji kullanılıyor.

Emoji Tracker‘ın verilerine göre aynı emoji Twitter’da da açık ara en çok kullanılan emoji ünvanına sahip. Instagram‘da ise yapılan yorumların yarısında emoji kullanılıyor.

Twitter’daki emoji kullanıcılarının yüzde 86’sını 24 yaş ve altındaki kullanıcılar oluştururken, yine Twitter’daki emoji kullananların yüzde 57’si kadın.

Dünya Emoji Günü ile ilgili daha fazla istatistik ve bilgiye ulaşmak isterseniz, burayı tıklayabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın