Hangi ülke, hangi alanda bir numara? [Big Data Analizi]

Spam e-posta, internet yasakları, nakitsiz ödeme, Twitter sansürü, start-up, en hızlı internet, inovasyon, yazılım korsanlığı, veri ihlali, siber güvenlik olayları… denilince ilk aklınıza gelen ülkeler hangileri? ‘Dünyanın Enleri 2016′ haritası, bu sorunun cevabını veriyor.

The Guardian ve Wired gibi yayınlarda da çalışan David McCandless adlı gazetecinin büyük veriyi görselleştirme çalışmalarının bir ürünü olan informationisbeautiful.net sitesi, 2016 yılı için hazırladığı “Uluslararası Bir Numaralar” haritasını yayınladı.

Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve CIA gibi kurumlar ile internet ve sosyal medya istatistikleri dikkate alınarak hazırlanan harita, ülkelerin hangi alanda bir numara olduklarını gösteriyor.

international-number-ones-statistics-world-map-2016-original

Twitter sansüründe bir numara Türkiye!

“Her ülke bir şeyde en iyisidir” mottosuyla, ürün, ekonomi, psikoloji, ekoloji, gastronomi ve teknoloji gibi alanların yer aldığı 9 kategoride hazırlanan dünyanın ‘en’lerini görselleştiren haritada, Türkiye de var. Ama pek de övücebileceğimiz türden değil!

İşte teknoloji kategorisinde … denilince, dünyanın ilk akla gelen ülkeleri:

Ülke En İyi / Bir Numara Olduğu Alan
Ermenistan Yazılım Korsanlığı
Avustralya Veri İhlalleri
Belçika Nakitsiz Ödemeler
Estonya Start-Up
Litvanya En Hızlı Wi-Fi
Filipinler Online Sosyal Ağlar
Rusya Araç İçi Kamera
Güney Kore Bilgi ve İletişim Teknolojileri
İsviçre İnovasyon
TÜRKİYE Twitter Sansürü
ABD Spam E-posta

Big Data‘nın görselleştirilmesinin çarpıcı bir örneğini sunan haritada yer alan 185 ülkenin hangi alanda  bir numara olduğunu buradaki ayrıntılı verilerden inceleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Hangi Ülke, Hangi Alanda Bir Numara? [Big Data Analizi] - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın