Türkiye’nin tüm hastalıkları tek sistemde toplandı!

Türkiye’de tüm vatandaşların kişisel sağlık verilerinin işlenmesine bugün itibariyle resmen başlandı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan ‘Kişisel Sağlık Verilerinin İşlenmesi ve Mahremiyetinin Sağlanması Hakkında Yönetmelik’ bugün (20 Ekim 2016) itibariyle yürürlüğe girdi.

e-nabiz-2Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanıp, yayınlanan yönetmelik, vatandaşların her türlü kişisel sağlık verisini toplama, işleme, aktarma ve silme işlemlerinde uyulacak usul ve esasları düzenliyor.

En az yıl 10 veri tabanında saklanacak

Düzenlemeyle hayatımıza giren yenilikler şunlar:

  • Kişisel sağlık verileri; verilecek olan sağlık hizmeti kapsamında, ilgili kişinin açık rızası aranmaksızın işlenebilecek. Bu veriler Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan “Merkezi Sağlık Veri Sistemi”nde toplanacak.
  • Merkezi Sağlık Veri Sistemi’ne aktarılan veriler, en az 10 yıl saklanacak. Bu veriler, aktarımın yapıldığı tarihten 10 yıl sonra yerel veri tabanından silinebilecek.
  • Sağlık hizmetinin gereği olmayan durumlarda ise vatandaşların sağlık verilerinin anonim hale getirilmeden işlenebilmesi için ilgili kişinin yazılı rızasının alınması gerekecek.

Uymayana 1 milyon TL’lik para cezası

  • İsteyen her vatandaş; aldığı sağlık hizmetlerini takip etmek, sağlık kayıtlarını yönetmek, kendisine uygulanan işlemleri ve sonuçlarını incelemek hazırlanan ve e-Nabız ile sunulan kişisel sağlık kaydı sistemi üzerinde kullanıcı hesabı oluşturabilecek.
  • Kişisel Sağlık Sistemi’ne E-Devlet üzerinden veya aile hekiminden alacağı geçici şifre ile girilebilecek. Anne veya babanın, 15 yaş altındaki çocuklarının kişisel sağlık verilerine erişimleri için diğer ebeveynin onayı gerekecek.
  • Vatandaşlar, Kişisel Sağlık Kaydı Sistemi üzerinden kendisine ilişkin sağlık verilerini silebilecek; eksik bilgilerinin sisteme eklenmesini ve yanlış bilgilerin düzeltilmesini veya silinmesini talep edebilecek.
  • Yönetmeliğin gerekliliklerini yerine getirmeyen kurumlara, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında 5 bin TL’den başlayıp 1 milyon TL’ye kadar çıkabilen para cezası ile 1-4.5 yıl arası hapis cezası uygulanacak.

Android ve iOS için e-Nabız uygulaması

Vatandaşlar, e-Nabız kişisel sağlık sistemine Android ve iOS uygulamalarının yanısıra Web’ten de erişebiliyor. “Online Randevu” da alınabilen E-Nabız sistemi üzerinden “Organ Bağışı”, “Kemik İliği ve Kan Bağışı” bildirimleri de yapılabiliyor.

E-nabız ile tüm vatandaşlar, “Sağlık Tesisi Ziyaretlerim”, “Reçetelerim”, “Raporlarım”, “Hastalıklarım”, “Tahlillerim”, “Alerjilerim”, “Acil Durum Notlarım” ve “Çocuklarım” kategorileri altında kişisel sağlık verilerine ulaşılabiliyor.

Kişisel Sağlık Sistemi’nize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.e-nabiz-logo

E-Nabız iOS

E-Nabız Android

E-Nabız Web


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın