E-Nabız uygulaması hangi telefonlarda nasıl çalışır?

Sağlık Bakanlığı’nın Türk Telekom işbirliğiyle geliştirdiği kişisel e-sağlık hizmeti “E-Nabız”, uygulama mağazalarında yerini aldı. Android ve iOS işletim sistemi için geliştirilen E-Nabız uygulamasına uyumlu bir telefon modeliniz var ise artık bu uygulama üzerinden bir “tık” ile doktorunuza ulaşabileceksiniz.

Vatandaşların tüm sağlık kayıtlarını kendi istekleri doğrultusunda paylaşabilecekleri ve kayıtlarını yanlarında taşıyabilecekleri “Dijital Sağlık Karnesi” sistemi E-Nabız uygulaması Android 4.2 sürümü ve üzerinde, iPhone, iPad ve iPod Touch’ta ise iOS 7.1 ve daha üstü bir sürüme sahip telefonlarda çalışıyor. Android uygulaması 8.5 MB, iOS uygulaması ise 13.5 MB boyutunda olan uygulama, ilk etapta 860 hastane ve sağlık kuruluşunda devreye girecek. Ardından Türkiye’nin 81 ilindeki tüm kamu sağlık kuruluşlarından kişilerin onayıyla kişisel sağlık kayıtlarına erişebilmek mümkün olacak.

E-Devlet veya aile hekimi ile kayıt yapılıyor

Uygulamayı kullanabilmeniz için www.enabiz.gov.tr adresi üzerinde yer alan “E-Devlet ile Giriş” sekmesinden giriş yaparak E-Nabız kayıt işlemini yapmanız ve kendinize özel bir şifre oluşturmanız gerekiyor. E-Devlet şifresi olmayanlar ise uygulamayı kullanmak için aile hekimleri aracılığıyla alacakları şifre ile giriş yapabiliyor. enabiz-menu

Sisteme giriş yapıldıktan sonra yaşadığınız şehir, boy ve kan grubu bilgilerinizi giriyorsunuz. Ardından hangi hekimlerin sizin sağlık verilerinize erişebileceği konusunda gerekli izinleri veriyorsunuz. İsterseniz hiçbir hekim verilerinizi görmüyor. E-posta ve cep telefonu numaranızı girdikten sonra, E-Nabız şifrenizi belirliyorsunuz. Oluşturduğunuz bu şifre ile artık akıllı telefonunuza indirdiğiniz E-Nabız uygulamasını kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Tek tuşla ilaç hatırlatıp, ambulans çağırıyor

e-nabiz-112Uygulamaya ilk girişte, sistem sizden akıllı telefonunuzdaki fitness bilgilerinizi görüntüleme ve saklama izni istiyor. Bu izni verdikten sonra, cihazınızın donanım özelliklerine bağlı olarak, tansiyon, nabız, şeker, adım ve kilo verilerinizi grafiklerle görebiliyorsunuz.

Uygulama ana menüsünde randevularım, reçetelerim, hastalıklarım, tahlillerim, alerjilerim, raporlarım gibi temel sağlık kayıtlarınızın yanısıra ilaç hatırlatma ve 112 Acil Yardım Butonu aracılığıyla bulunduğunuz konuma ambulans çağırma gibi hizmetlerden de yararlanabiliyorsunuz.

E-Nabız’ı Android cihazınıza buradan, iOS cihazınıza ise şuradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

E-Nabız ile ilgili tüm detaylara “5 maddede E-Nabız uygulaması nasıl çalışacak?”  haberimizden ulaşabilirsiniz.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın