E-posta ile vatandaş, Bitcoin ile vergi toplayan ülke: Liberland

Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki 7 kilometrekarelik tarafsız bölgede “Liberland” adında yeni bir devlet kuruldu. Hırvatistan’ın Zmeyavets şehri ile Sırbistan’ın Başki Monoştor şehirleri arasında, Tuna Nehri’nin batı yakasında bulunan alanın ne Sırbistan’a ne de Hırvatistan’a ait olduğunu öne süren Vit Yedliçka’nın devlet başkanı olduğu devletin resmi dili ise Çekçe. Liberland’ın en dikkat çeken özelliği ise teknoloji ve internet dünyasının nimetlerinden sonuna kadar yararlanması. Vatandaşlık başvurularını sadece e-posta yoluyla alan Liberland, bağış toplamak için de sanal dünyanın para birimi Bitcoin’i kullanıyor.

Liberland vatandaşı olmak için info@liberland.org adresine, niyet mektubu (kendini tanıtan bir yazı, özgeçmiş ve neden Liberland vatandaşı olmak istediğinizi içerecek şekilde), mevcut fotoğraflı kimlik kartınızın taranmış hali ve mümkünse size ulaşılabilecek bir telefon numarası vermek yeterli oluyor. Başvuruların değerlendirilmesinin e-postaların gönderim sırasına göre yapıldığını belirten Liberland, adaylarla sadece elektronik yolla iletişim kuruyor.

Google Maps ve Facebook’u da kullanıyor

liberland-1

13 Nisan 2015’te kurulan bu yeni ülke, Liberland’a deste olmak için bir bağış hesabı da açtı. Bağışlar Çek Cumhuriyeti’ndeki bir bankanın hesabına veya liberlang.org adresinde verilen Liberland’ın Bitcoin hesabına yapılabiliyor. Liberland, koordinatlarını da Google Maps üzerinden veriyor.

İnternet sitesi üzerinden şu ana kadar 184 farklı ülkeden 20 bine yakın kişinin başvurusunu alan Liberland, sosyal medyayı da kullanıyor. Bunun için Facebook’ta https://www.facebook.com/liberland sayfasını da açan Liberland’ı beğenenlerin sayısı 15 bini geçmiş durumda (Ki bu yeni ülkenin topraklarında bu kadar insan yaşıyor mu? Tartışılır). Bu yeni ülkenin Facebook sayfasına en çok Türklerin ilgi gösterdiğini de belirtelim.

Monako ve Lihtenştayn gibi ülkelerden ilham alınarak kurulan ve tam adı Özgür Liberland Cumhuriyeti olan devletin bayrağı ve arması da bulunuyor. Liberland.org internet sitesi üzerinden yapılan duyuruya göre sınırları içinde adaletli insanlardan oluşan bir toplum oluşturmak için kurulan bu yeni devletin sloganı ise “Yaşa ve diğerlerinin yaşamasına izin ver”.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın