En erken emeklilik bu işte: e-Sporda emeklilik yaşı 25!

Elektronik spor (e-Spor) alanında yaklaşık 85 bin turnuvaya ev sahipliği yapan Elektronik Sporlar Ligi’nin (ESL) tespitlerine göre e-Spor emeklilik yaşı 25 çıktı. e-Spor ile birlikte oyuncuların sosyalleştiğini, daha hızlı karar alabildiklerini ve pratik davrandıklarını belirten ESL Türkiye Ülke Müdürü Gökhan Kazar, “Bilgisayar oyuncularının sosyalleşme düzeyini araştıran Sequence’e göre oyuncuların yüzde 66’sı e-Spor sayesinde birbirleriyle sıkı ilişkiler kuruyor” dedi.

Kazar’ın paylaştığı sonuçlara göre oyuncuların yüzde 53’ü oyunların arkadaşlar arasındaki iletişime yardımcı olduğunu, yüzde 46’sı ise aile üyeleriyle oynamak istediğini belirtti. Ayrıca, oyuncuların yüzde 81’i oyunların aile üyelerini ve arkadaşları da içerecek şekilde dizayn edilmesi taraftarıyken, X jenerasyonundaki oyuncuların yüzde 75’i grup olarak oynanan oyunlardan hoşlanıyor.

Oyunlarda tanışıp, evlenenler bile var…

eslturkiyegenelmudurugokhankazar

Elektronik Sporlar Ligi (ESL) Türkiye Ülke Müdürü Gökhan Kazar

Türkiye’de 15 milyon civarında e-Sporseverin olduğunu belirten Gökhan Kazar, “Büyükler eskiden, işe ya da okula gittiklerinde birbirleriyle televizyondan izledikleri dizileri ya da programları konuşurlardı. Ancak yeni nesil e-Spor müsabakalarını konuşuyor. Oyunların sağladığı platformlarda tanışıp evlenen insanlar bile var” dedi.

e-Sporda profesyonel olmak için yoğun emek harcanması gerektiğinin altını çizen Kazar, şunları söyledi:

“e-Spor oyuncuları 25 yaşına kadar kariyerlerini sürdürebiliyor. 25 yaşından sonra refleksler gerilemeye başlıyor. Artık takımlar ve oyuncular e-Spor organizasyonlarında para kazanabiliyorlar. Düzenlenen para ödüllü organizasyonlara katılan takımlar finallerden önce kamplara giriyorlar. Refleks hızlandırma çalışmaları yapıyorlar.”

Verilen bilgiye göre 1997 yılında kurulan ESL, şu anda 85 bin civarı e-Spor turnuvasına ev sahipliği yapıyor. 6.7 milyon üyesi bulunan ESL’deki bu üyelerin toplam gerçekleştirdiği müsabaka sayısı ise 12.3 milyon.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın