İETT hacklendi: ‘Ekber was here’, Beyaz Masa özür diledi

İETT’nin toplu taşıma araçlarındaki ekranlar ‘hack’lendi. İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT) bu sabah siber saldırı ile karşı karşıya kaldı. Bu sabah saatlerinde İstanbul’da toplu taşıma araçlarını kullanan yolcular, İETT’nin otobüs ve metrobüslerindeki ekranlarda “EKBER was here” yazısıyla karşılaştı.

iett-hacklendiİETT’nin internet sitesinde de yaşanan sorun yaklaşık 2 saatlik bir sürenin ardından giderilirken, İstanbullular, otobüs ve metrobüslerdeki durak işaretlerini gösteren bilgilendirme erkanlarında “EKBER was here” yazısı gösterildi. Aynı yazı, İETT’nin web ve mobildeki hat ve durakları gösteren uygulamalarında da kullanıcıların karşısına çıktı.

Tüm duraklarda yolcuların karşısına çıkan “EKBER was here” (Ekber buradaydı) yazısı ile ilgili olarak İETT tarafından resmi bir açıklama yapılmazken, ‘hack’lenme olayını üstelenen de henüz çıkmadı. Olası terör saldırı nedeniyle haftasonunu evde geçiren İstanbulluların haftanın ilk iş gününde karşılaştıkları bu olay, yolcuların da tedirgin olmasına neden oldu.

Beyaz Masa: Özür dileriz

Karşılaştıkları durumu Facebook ve Twitter aracılığıyla paylaşan kullanıcılar, konuyu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) şikayet, öneri ve taleplerini aldığı Beyaz Masa servisine de iletti. İBB’nin Beyaz Masası, konuyla ilgili olarak kullanıcılara şu bilgilendirmeyi yaptı:Konu ilgili birime iletilmiş olup çalışmalar devam etmektedir. Yaşanan aksaklık için özür dileriz.”


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. forti

    ekber com.tr yi hackleyen adı olan cocuk değilmi ? içeri atılamdı com.tr uzerıne gitmedi şimdi sıra beledıyelerde bunlar devlet duşmanı..

Bir Cevap Yazın