Elapro 9 yılda bilgi içerikli 30 bin videoya ulaştı

Kurumlara yönelik bilgi odaklı video içerikleri üreten prodüksiyon ajansı Elapro, kuruluşunun 9. yılında 30 bin video sayısını aştı. 2008 yılında Elapro TV adıyla kurulan ajansın Genel Direktörü Kaan Gökgöz, 9 yıllık süreçte video yayıncılığı alanında yaşanan değişimleri ve deneyimlerini TeknoYO! ile paylaştı.

Şu anda 45 kişilik ekipleriyle 140’dan fazla farklı markaya video içerik ürettiklerini söyleyen Gökgöz, özel sektör ve kamu için hazırladıkları bilgi içerikli videolarla kurumsal Web TV alanına  odaklandıklarını belirterek, “9 yıllık bu süreçte kurumlar için sunduğumuz Web TV’ler bizim en önemli deneyim alanımız oldu” dedi.

Kurumlara yönelik çözümlerinin ardından 2015’te Bilgitivi.com projesiyle video yayıncılığına da girdiklerini aktaran Gökgöz, “Bilgitivi.com ile doğrudan ilk elden içerikleri takipçilere ulaştırmak istedik. Bu projemizi gören firmalar bize reklam vermek yerine kendi yayınlarında Bilgitivi formatında videolar hazırlamamızı istediler. Biz de kurumlara yönelik içerik üretmek için Bilgitivi.com’u bir Ar-Ge alanı olarak kullanmaya başladık” diye konuştu.

‘Video içerikte bilginin önemi artacak’

Görsel stok arşivi elastock ve 66 dilde seslendirme sunan elavoice servisleri de bulunan Elapro’nun genel direktörü Kaan Gökgöz, 9 yıllık süreçte yaşadıkları dönüşümleri şu sözlerle özetledi:

* 2008 yılında şirketimizi kurduğumuzda sadece bir müşterimiz vardı. Bu müşteriye özel içerikler üretirken hızla gelişen internet teknolojisi bizim için adete ‘doping’ etkisi yarattı. İnternet büyüdükçe biz de büyüdük.  

* Elapro ekibinin çekirdek kadrosu aslında geçmişte birçok televizyon kanalında yapımcı ve yönetmen olarak çalışmış profesyonellerden oluşuyordu. Fakat internet yayıncılığı tüm öğrendiğimiz kalıpları yıktı.

Elapro Genel Direktörü Kaan Gökgöz

* Teknoloji çabuk değişiyor ve gelişiyor. Bu süreçte iki şey çok büyüdü. Birincisi video çekebilen cihazlar gelişti ve seçenekleri arttı. İkincisi de video izlenebilecek kanallar ve mecraların sayısı arttı.

‘Artık herkes kendi kanalının yıldızı’

* Bir yandan artık herkes video içerik üretebiliyor. Bunu paylaşabiliyor. Kendini video ile anlatıyor ve insanlar için video izleyerek öğrenmek daha kolay hale geliyor. Bugün herkes kendi kanalının yıldızı.

* Bir cep telefonu ile birçok profesyonel televizyoncunun üretemeyeceği yaratıcılıkta videolar üretiyor artık insanlar. Şirketler de bu durumu kavrıyor ve kendilerini video ile anlatıyor. Videolar ile uzman görüşlerini ve bilgilerini paylaşıyor.

‘Her video içerik barındırmıyor’

* Herkesin video üretebilmesi videonun değerini düşürmüyor. Tabi adı video olan her içerik bir şeyleri anlatmıyor. Bir şeyleri anlatmak demek anlatana özel içerik üretilmesini gerektiriyor. İşte burada herkesin elindeki teknolojilerden ziyade yayıncılık anlayışı devreye giriyor.

* Önümüzdeki süreç iki içerik türü öne çıkacak: Biri, bilgi içeriği yani video izleyerek öğrenme, video haber ve eğitim konuları. Bir diğer içerik türü de kişisel tecrübe ve fikir paylaşımı konusundaki videolar.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın