İnternetinizin enerjisi temiz mi? [En çevreci teknoloji şirketleri]

2010’dan beri en büyük internet şirketlerini, veri merkezlerinin enerjisini yenilenebilir kaynaklardan sağlamaya çağıran uluslararası çevre örgütü Greenpeace, 2016 yılı için yeşil internet raporunu (Clicking Clean 2016) yayınladı. En çevreci teknoloji şirketleri listesinin zirvesi 3 yıldır olduğu gibi 2016’da da değişmedi.

Google, Microsoft, Apple ve Facebook başta olmak üzere teknoloji devlerinin çevre duyarlılığı ve yenilebilir enerji alanında hangi adımları attığını inceleyen Greenpeace, kategorilerine göre en çevreci internet şirketleri listesini de açıkladı.

“En sevdiğiniz web uygulamalarının enerjisi temiz mi kirli mi?” sorusunun cevabını araştıran Greenpeace’in çalışmasına göre teknoloji devleri arasında en çevre dostu şirket Apple oldu.

Apple lider, Twitter sınıfta kaldı!

2012 yılında yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçmek için söz veren Google, Facebook ve Apple’ın aradan geçen sürede neler yaptığı incelenen raporda 3 yıldır listenin zirvesinde yer alan Apple’ın Temiz Enerji Endeksi yüzde 83 olarak açıklandı. Apple’ı yüzde 67 ile Facebook ve yüzde 56 ile Google izledi.

Sosyal medya uygulamaları arasında Temiz Enerji Endeks puanı ile Facebook ve Instagram “A” notu alırken; Linkedin “B”, Pinterest ve Twitter ise ancak “F” notu alabildi. E-ticaret şirketleri arasında yenilenebilir enerji alanında “A” notu alan çıkmazken, bu kategoride en yüksek not olan “B”’yi alan online siteler eBay ve Etsy oldu. Amazon‘un temiz enerji notu “C”de kaldı.

Greenpeace’in araştırmasına göre diğer kategorilerde internet şirketlerinin temiz enerji endeksi ve sıralaması ise şöyle gerçekleşti:

En çevreci arama motoru: Google

 

En çevreci mesajlaşma uygulaması: iMessage

 

En çevreci video platformu: YouTube

 

En çevreci müzik uygulaması: iTunes

 

En çevreci blog: Blogger.com


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın