Sık kullanılanlara ekleyeceğiniz en faydalı 13 E-Devlet hizmeti

Kamu başta olmak üzere kurumların sunduğu hizmetlere internet üzerinden ve tek noktadan erişimin kapısı olan e-Devlet’in kullanıcı sayısı 37 milyonu aşmış durumda. 3 binden fazla hizmetin online olarak sunulduğu e-Devlet’teki bu hizmetlerin yaklaşık 1500’üne iOS ve Android akıllı cihazlar için geliştirilen mobil uygulamalar üzerinden de erişebiliyor. Son dönemde soyağacı, şehit ve miras sorgulama gibi yeni servislerle  milyonların akınına uğrayan e-Devlet platformu üzerinde yer alan 500’e yakın kurumun sunduğu en fazla işinize yarayacak olan servislerine göz attık. İşte sık kullanılanlarınıza ekleyeceğiniz, en faydalı e devlet hizmetleri:

1- Soyağacınız nereye dayanıyor?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sunulan Alt-Üst Soybilgisi Sorgulama hizmeti, hiç şüphesiz ki son dönemlerin en fazla ilgi gören e-Devlet uygulaması oldu. Bu servis ile 1800’lü yıllara kadar soy kütüğünüze erişebilmek mümkün. Öğrenmek için tıklayın.

2- Size miras bırakılmış mı?

Adalet Bakanlığı’nın Veraset İlamı Sorgulama hizmetine de geçen haftadan bu yana e-devlet üzerinden erişilebiliyor. Ancak diğer uygulamalardan farkı, adınıza miras bırakan varsa, o kişinin T.C. Kimlik numarası ile sorgulamayı yapabiliyorsunuz. Öğrenmek için tıklayın.

3- Şehit yakınınız var mı?

Milli Savunma Bakanlığı’nın bir hizmeti olan Şehit Bilgisi Sorgulama ile 1853 ile 1928 yılları arasındaki şehit personel verilerini sorgulayabiliyorsunuz. Kendi TC Kimlik numaranız  ve e-devlet şifreniz ile girdiğiniz serviste sorgulama için şehidin adı ve doğum yeri bilgisi de dizden isteniyor. Öğrenmek için tıklayın

4- Seferde göreve çağrılacak mısınız?

Milli Savunma Bakanlığı’nın sunduğu bir diğer servis ise Sefer Görev Emri Sorgulama. Bu servise ilgi özellikle Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı sonrası artmış durumda. Öğrenmek için tıklayın.

5- İkametgahınızı ücretsiz almak ister misiniz?

İş başvurusundan, okul kaydına çoğu resmi işlemde istenilen evrakların başında gelen ikametgah da e-devlet’e taşınan belgelerden. Üstelik muhtarlıklardan ücret karşılığı alınan ikametgah (yerleşim yeri belgesi) e-devlet üzerinden ücretsiz edinilebiliyor. Öğrenmek için tıklayın.

6- Aracınız nereye çekildi?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün e-devlet kapısı üzerinden sunduğu yeni bir hizmet olan “Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama” ile polis tarafından çekilen aracınızın otopark bilgilerini görüntüleyebiliyorsunuz. Öğrenmek için tıklayın.

7- İletişim hizmetleriyle ilgili borcum alacağım var mı?

Telekomünikasyon işletmecilerine ait abonelik, borç ve alacak bilgilerinizi de e-devlet üzerinden sorgulamak mümkün.BTK’nın Mobil/Sabit/İnternet/Kablo Tv/Uydu İşletmecilerinden Borç/Alacak Sorgulama ve Ödeme/İade İşlemleri e-Devlet Kapısından yapılabiliyor. 30 Haziran 2018 itibariyle bu sistem üzerinden vatandaşlar, IBAN numaralarını bildirerek, alacaklarını da tahsil edebilecek.

Servis, Turkcell borç sorgulama, Vodafone Borç Sorgulama, Türk Telekom Borç sorgulama, Digiturk borç sorgulama, TTNET borç sorgulama, Superonline borç sorgulama, Türksat borç sorgulama başta olmak üzere başta olmak üzere 12 farklı operatöre ait borç ve alacak bilgilerinizi tek ekran üzerinde gösteriyor. Öğrenmek için tıklayın.

8- Mahellenizdeki baz istasyonu ne kadar dalga yayıyor?

Bilgi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) e-devlet ile sunduğu bir diğer hizmet ise “Baz İstasyonu Ölçüm Bilgileri”. E-devlet’e giriş yaptıktan sonra bu hizmet üzerinden bulunduğunuz konumdaki veya harita üzerinden seçtiğiniz bir noktadaki baz istasyonu ölçüm bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Öğrenmek için tıklayın.

9- Yurt dışına ne zaman çıkıp, ne zaman döndünüz?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün e-devlet üzerinden vatandaşlara sunduğu bir diğer hizmet ise “Hudut Kapıları İşlemleri”. Bu işlemler altından yurda giriş ve çıkış yaptığınız tarih, saat ve sınır kapısı bilgilerine ayrıntılı olarak erişmek mümkün. Öğrenmek için tıklayın.

10- Adınıza açılmış dava var mı?

E-devlet’in en çok kullanılan hizmetlerden biri olan Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” Adalet bakanlığı tarafından sunulan bir diğer hizmet. Bu servis ile adınıza açılmış bir davanın olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Öğrenmek için tıklayın.

11- Sokağınız iyi aydınlatılmıyorsa ne yapmalısınız?

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün (TEDAŞ) e-devlet üzerinden sunduğu bir hizmet olan “Aydınlatma Şikayet Başvurusu ve Takibi” ile sokağınızın aydınlatılmasına ilişkin talep ve şikayetlerinizi ilgili dağıtım şirketlerine iletebiliyorsunuz. Öğrenmek için tıklayın.

12- Daha önce hangi adreslerde oturdunuz?

“Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” işlemi ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkezi veri tabanındaki mevcut ve eski tarihli oturduğunuz adreslerin dökümünü, tarih aralıklarıyla birlikte öğrenebiliyorsunuz. Öğrenmek için tıklayın.

13- Vergi borcunuz var mı?

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunduğu “Vergi Borcu Sorgulama” hizmeti ile vatandaşlar devlete herhangi bir vergi borcu olup olmadığını öğrenebiliyor. Bu hizmet, e-devlet’in en çok kullanılan servislerinin başında geldiği için bekleme süreleri de biraz uzayabiliyor. Öğrenmek için tıklayın.

https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden erişebileceğiniz e-devlet hizmetlerinin mobil cihazlar için ise iOS uygulamasını buradan, Android uygulamasını şuradan ücretsiz indirebilirsiniz.

Bonus: Seçimde nerede oy kullanacaksınız?

Malum, seçim Türkiye’nin gündemine sık sık gelen bir konu.  Hal böyle olunca Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın “Seçmen Sorgulama” hizmeti de e-devlet’teki en popüler hizmetlerin başında geliyor. Bu hizmetle yurt içi seçmen kütüğündeki bilgilerinizi görüntüleyip, seçim dönemlerinde de oy kullanacağınız yer bilgilerine erişebilirsiniz. Öğrenmek için tıklayın.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın