‘Olmasaydı iyiydi’ dedirten, 6 teknolojik ürün

Her teknolojik yenilik hayatımızı kolaylaştıracak değil. Öyle ürünler var ki hayatımıza girmesi, girmemesinden daha fazla dert. İşte size “teknolojiyi kullanmanın da bir sınırı olmalı” dedirtecek en gereksiz 6 yenilikçi (!) teknoloji ürünü…

1 – Her sıkıştığınızda tabletiniz yanınızda…

ilazımlık

“Çocuklarımızın teknoloji kullanımına sınır koymazsak ne olur?”un en güzel cevabını herhalde bu ürün veriyor. Eğer çocuğunuzu tuvaletini yaparken bile oyun oynamaya ihtiyaç duyacak kadar iPad bağımlısı yaptıysanız, CTA Digital firması size 39 dolara iLazımlık adlı mini klozet alternatifi (!) sunuyor. iPad’i, çocuğunuzun tuvalet eğitiminin bir parçası haline getirmekte kararlıysanız, firmanın iPad standı şeklindeki tuvalet kağıdı tutacağı ürününü de şiddetle tavsiye ederiz!

 

2 – Şapkadan ‘selfie’ çıkarmak…

selfie sapka

“Selfie” çılgınlığı daha ne kadar sürecek bilinmez ama Tayvanlı Acer, tabletleri de bu işin içine dahil etti. Şirket İngiliz moda tasarımcısı Christian Cowan Sanluis’a tasarlattığı bu şapka, kişinin yüzünü cepheden görebilen bir tablet yuvasına sahip. Lady Gaga’nın tanıttığı ve “Selfie” şapkası olarak İngiltere Moda Haftası’nda görücüye çıkan ürünün fiyatı 979 dolar. Lady Gaga’nın reklam yüzü olduğu ürün, “erkekler bu şapkayla nasıl selfie çekecek” sorusunu ise cevaplayabilmiş değil.

 

3 – Yaz kızım, 200 torba çimento…

idaktilo

Hem yeni teknolojiyi ayak uydurmak hem de eski alışknalıklardan vazgeçmek istemeyenler için geliştirilen bu iPad klavyesi, size tablet bilgisayarınıza daktilo tuşları ile yazma imkanı veriyor. Remington’ları özleyen nesile dokunmatik teknolojilerini bir cevabı olan iDaktilo adlı bu ürünün, daktilodan tablet bilgisayarlara geçişi ne kadar hızlandırdığı hala soru işareti.

(Not: Şener Şen’in unutulmaz repliği için buraya tıklayınız)

 

4 – Google da hata yapar…

nexusson

Google’ın tüketicilere yönelik ilk donanım ürünü olan ve yıllık geliştiriciler konferansı Google I/O 2012’de büyük umutlarla tanıttığı müzik-eğlence kutusu Nexus Q, henüz 2 yıllık bir geçmişe sahip ama hatırlayan var mı?  “Dünyanın sosyal yayın yapan ilk media player”ı’ olarak tanıtılan ürünün kitlesel üretimine hiç geçilmedi. 1. yılını doldurmadan da teknoloji dünyasının tozlu raflarına kalkmayı başarabilen Nexus Q, bu listede olmayı da sonuna kadar haketti.

 

5 – Oyun keyfi mi beyin tomografisi mi?

Sony-3D-Personal-Viewersonnn

Çok değil bundan 5 yıl öncesi görüntü teknolojilerinde üç boyutun (3D) en havalı olduğu dönemdi. Japon Sony de bu dönemi oyun teknolojileri ile birleştirmek için hemen aksiyon aldı ve 3D dönüştürücü gözlüğü Personal 3D Viewer’ın ilk versiyonunu piyasaya çıkardı. Halen 999 Sterlinlik (yaklaşık 3670 TL) fiyatıyla raflarda yeralan ürün, oyun keyfinden çok, beyin tomografisi çektirme deneyimi sundu. Şirket daha sonra ürünün kablosuz versiyonunu 1299 sterline (4775 TL) çıkardı ama bu ilk ürün, enerjisini güç kablosu ile PlayStation bağlantısını HDMI kablosuyla ve televizyon görüntüsünü de HDMI kablosuyla sağladığı için hareket alanınızı 1.5 metre ile sınırlıyordu. Ürün için harici bir de kulaklık takmanız gerekiyordu.

 

6 – Saat akıllı ama ‘Ctrl+alt+del’ de nesi…

spotson

Akıllı kol saatleri aslında sanıldığı kadar yeni bir teknoloji değil. Microsoft’un bu alandaki ilk ciddi ürününün geçmişi 2004 yılına dayanıyor. Microsoft, SPOT adı verilen bu öncü ürünü alanlara, maalesef sayısız dertle giyilebilir teknoloji deneyimi yaşattı. Sıkça kilitlenen saatin tekrar açılması için bilgisayarlardaki [Ctrl]+[Alt]+[Del] tuş kombinasyonunda olduğu gibi aynı anda üç tuşa birden basılması gerekiyordu. Wi-Fi veya bluetooth bağlantısı da olmayan saat, FM radyo dalgalarıyla çalışıyordu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın