2016 yılının en iyi uygulama yayıncıları açıklandı

Küresel ölçekte mobil uygulama istatistiklerini tutan araştırma kuruluşu App Annie, elde ettikleri gelire göre en iyi uygulama yayıncıları 2016 listesini açıkladı. Uygulama dünyasına yön veren 52 yayıncıdan oluşan listenin zirvesinde Çin’li teknoloji devi Tencent yer aldı.

App Annie’nin 2015 yılı listesinde birinci sırada yer alan Clash of Clans oyununun yapımcısı Finlandiyalı mobil oyun şirketi Supercell, bu yıl 2.liğe geriledi (Supercell’in geçen yılın ortasında 8.6 milyar dolara Tencent’e satıldığını belirtelim).

2016 yılında yayınladığı Pokemon GO oyununun yarattığı rüzgar ile listeye ilk kez giren ABD’li Niantic, listenin 10. Sırasında yer aldı. Uygulama pazarındaki en büyük 52 oyuncunun yer aldığı listeye Japonya 17, ABD 16, Çin 11, Güney Kore ise 2 yayıncısını soktu.

Türkiye listede yok

Türkiye’nin yer alamadığı listedeki diğer yayıncıların ülkeleri ise şunlar oldu: Avustralya (Aristocrat), Finlandiya (Supercell), Fransa (Vivendi), Rusya (Playrix), İsveç (Spotify), İsviçre (Miniclip).

App Annie’nin listesi, yayıncıların 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında iOS uygulama mağazası App Store ve Android uygulama mağazası Google Play üzerinden elde ettikleri gelirler dikkate alınarak hazırlanmış. Gelir rakamları açıklanmayan çalışmada ücretli uygulama gelirleri ve uygulama içi satın almaların toplamı dikkate alınmış. Uygulama içi reklam gelirleri ise araştırmaya dahil edilmemiş.

App Annie’nin açıkladığı dünya genelindeki 52 yayıncıdan oluşan tam liste şu şekilde:


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın