Gençlerin en popüler uygulaması artık resmen Snapchat!

Ne Facebook, ne Instagram, ne de Twitter… Artık gençler arasında en popüler sosyal medya platformu resmen Snapchat oldu. Araştırma kuruluşu Piper Jaffray’in yaptığı 2016 Bahar çalışmasına göre gençler arasında en popüler sosyal ağ uygulaması Snapchat.

snapchat-kullananlar-kimlerYaş ortalaması 16.5 olan 6500 genç ile ABD’de yapılan araştırmada katılımcılara “En önemli sosyal ağ hangisi?” sorusu yöneltilmiş.

Gençlerin yüzde 28’i bu soruya, “Kesinlikle Snapchat” cevabını vermiş. Bu oran ile Snapchat ilk kez gençlerin en çok önemsediği sosyal ağ konumuna yükselirken, ikinci sırada yüzde 27’lik oranla Instagram ve üçüncü sırada ise yüzde 18’lik oranla Twitter var.

Araştırmanın sonuçlarına göre sosyal ağ Facebook ise yüzde 17’lik oranla listede ancak dördüncü oldu.

Kullanıcılarının yarısı 16-24 yaş aralığında

Piper Jaffray’in bundan tam bir yıl önce gerçekleştirdiği 2015 Bahar araştırmasında zirvede yüzde 32’lik oranla Instagram yer alırken; “Snapcat, benim için en önemli sosyal ağ” diyen gençlerin oranı yüzde 13 seviyesindeydi.

snapchat-kullananlar

2011 yılı sonunda açılan Snapchat’ın şu anda dünya çapında günlük 100 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Günlük video izlenme sayısı 8 milyarı aşan platformdaki kullanıcıların yaklaşık yarısı 16-24 yaş arasında, yüzde 70’i ise 34 yaşın altında. Snapchat’te hesap açmak için gereken minimum yaş ise 13.

snapchat-selfie-lensleriSnapchat selfie yüz ifadesi başta olmak üzere, silinen mesaj özelliği, videoları geri sarma, hızlı ve yavaş çekim , filtreler ve etiketlerle özellikle gençleri ağına çeken Snapchat, Türkiye’de de gençler arasında yaygın olarak kullanılıyor.

Ancak Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağlar arasında henüz Snapchat bulunmuyor. Snapchat nasıl kullanılır?” diye merak edenler, Snapchat kurdu olmak isteyenlerin bilmesi gereken 10 özellik haberimizi okuyabilir.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın