Türkiye’de en ucuz bilgisayar ve televizyon nerede satılıyor?

Teknoloji dünyasının hiç şüphesiz ki en çok merak edilen sorusu; “En ucuz nerede satılır? Nereden alayım?” En ucuz ve en pahalı teknoloji ürün veya hizmetlerinin nerede satıldığını merak ediyorsanız, işte Türkiye’nin en batısından, en doğusuna teknolojideki fiyat farkları… Özellikle bilgisayar ve televizyon fiyatlarındaki farklar, size hemen otobüs bileti aldırabilir 🙂

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Merkezi Dağıtım Sistemi’nde (MEDAS) yer alan madde fiyatlarından teknoloji dünyasını ilgilendiren ürünleri inceledik ve il bazında hangi teknoloji ürün veya hizmetinin kaça satıldığını bulduk.

Öncelikle, TÜİK’in 426 maddeden oluşan enflasyon sepetinde, teknoloji dünyasını doğrudan ilgilendiren 15 farklı kalem bulunuyor ve teknoloji alanındaki bu kalemlerin 5’inin fiyatı bölgelere göre farklı. Buna göre bilgisayar (PC), televizyon (TV), DVD (boş), internet kafe ile çanak ve uydu anteninin fiyatları Türkiye’nin hangi ilinden satın aldığınıza göre değişiyor.

En ucuz PC Van, Muş, Bitlis ve Hakkari’de

bilgisayar-alisveris-1

Gelelim, “En ucuz ürün” arayanlar için adres vermeye… Temmuz 2015 fiyatlarına göre Türkiye’de en ucuz bilgisayar, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari’de. Bu illerde ortalama bilgisayar fiyatı 1872 TLEn pahalı bilgisayar ise 2036 TL ile Şanlıurfa ve Diyarbakır’da. TÜİK’e göre Muş’tan bilgisayar alan, Diyarbakır’dan alana göre 164 TL daha az ödüyor. Türkiye’deki ortalama bilgisayar fiyatı ise 1920 TL.

En pahalı TV Aydın, Denizli ve Muğla’da

televizyon-alisveris

Tüketicilerin en büyük teknoloji harcaması olan televizyonda en ucuz iller, 1318 TL ile yine Van, Muş, Bitlis ve Hakkari. Türkiye’de ortalama televizyon fiyatlarının en pahalı olduğu iller ise 1443 TL ile Aydın, Denizli ve Muğla. Bitlis’ten televizyon alan Aydın’dan alana göre ortalama 125 TL daha az para ödüyor. Televizyonun Türkiye çapındaki ortalama fiyatı ise geçen ay 1366 TL olmuş.

Balıkesir’de internet, Diyarbakır’ın 2 katı!

internet-kafe

İstanbul, 1 TL’yi geçen fiyatla boş DVD’lerin en pahalı satıldığı il olurken, bu alanda en ucuz iller 0.74 TL ile Kastamonu, Çankırı ve Sinop. Gelelim, Türkiye çapında en büyük fiyat farklarının olduğu internet kafe ücretlerine. Şanlıurfa ve Diyarbakır’da kullanıcılar 1 saatlik internet kafe için 1 TL öderken, bu rakam Balıkesir ve Çanakkale’de 2 TL ile ikiye katlanıyor.

Bu ürünler için yola çıkmanıza gerek yok

Enflasyon sepetinde yer alan 15 teknoloji ürün ve hizmetinden 10’unun fiyatı ise Türkiye genelinde aynı. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, ortalama fiyatı değişmeyen bu ürün ve hizmetler şunlar: Akıllı cep telefonu, tablet bilgisayar, oyun konsolu, fotoğraf makinesi, yazıcı, DVD oynatıcı, sabit telefon görüşme ücreti, cep telefonu görüşme ücreti, internet ücretleri ile kablo ve özel yayın hizmetleri ücreti.

İşte teknoloji ürün ve hizmetlerinin Türkiye’deki illere göre fiyat farkları…

ÜRÜN & HİZMET ŞEHİR & BÖLGE FİYAT (TL)
BİLGİSAYAR
En Ucuz Van, Muş, Bitlis, Hakkari 1872
En Pahalı Şanlıurfa, Diyarbakır 2036
Ortalama Türkiye 1920
TELEVİZYON
En Ucuz Van, Muş, Bitlis, Hakkari 1318
En Pahalı Aydın, Denizli, Muğla 1443
Ortalama Türkiye 1366
DVD (Boş)
En Ucuz Kastamonu, Çankırı, Sinop 0.74
En Pahalı İstanbul 1.08
Ortalama Türkiye 0.97
ÇANAK & UYDU ANTENİ
En Ucuz Gaziantep, Adıyaman, Kilis 123
En Pahalı Şanlıurfa, Diyarbakır 151
Ortalama Türkiye 148
İNTERNET KAFE
En Ucuz Şanlıurfa, Diyarbakır 1.08
En Pahalı Balıkesir, Çanakkale 2
Ortalama Türkiye 1.65

“Türkiye’de hangi teknoloji ürünü bir yılda ne kadar zamlandı?” diye merak ediyorsanız burayı,  “Türkiye’de teknolojiye ayda ortalama ne kadar para harcıyoruz?”un cevabını görmek istiyorsanız şurayı tıklayabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın