Engelliler için Türkiye ATM haritası yayınlandı

Türkiye’deki engelli vatandaşların kullanabileceği şekilde hizmet veren ATM’ler tek bir haritada toplandı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından hazırlanan engelliler için ATM haritası kullanıma açıldı.

Türkiye Bankalar Birliği’nden ‘Engelli Vatandaşlar İçin Uygun ATM’ler Hakkında Kamuoyu Duyurusu’ başlığıyla yapılan açıklamada, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan ‘Bankacılık Hizmetlerinin Erişilebilirliğine Dair Yönetmelik’ kapsamında, ortopedik engelli vatandaşlarımıza uygun ATM’lerin adreslerini ve coğrafik konumlarını gösteren bir harita hazırlanmıştır” denildi.

Türkiye Bankalar Birliği’nin internet sitesi üzerinden “il”, “ilçe” veya “banka” seçilerek sorgulama yapılabilen haritaya buradan erişilebiliyor. Haritada, ATM hizmet erişilebilirliği de “Ortopedik Engelliler için ATM’ler” ve “Görme Engelliler için ATM’ler” ayrımında sorgulanabiliyor.

Yüzde 12’si görme engelliler için uygun

Haritada verilen bilgilere göre Türkiye’de toplam 42 bin 421 ATM bulunuyor. Türkiye genelindeki bu ATM’ler içinde ortopedik engellilere hizmet veren ATM’lerin sayısı 2286 iken, görme engellilere hizmet veren ATM sayısı ise 5310

İstanbul genelinde 10 bin 594 ATM bulunurken; ortopedik engelliler için ATM sayısı 565, görme engelliler için ATM sayısı 1589. Ankara‘da ise toplam ATM sayısı 3809, ortopedik engelli ATM sayısı 417, görme engelli ATM sayısı 482.

Toplam 3009 ATM’i olduğu İzmir‘de ise ortopedik engellilerin kullanabileceği uygun ATM sayısı 143, görme engellilerin kullanabileceği uygun ATM sayısı 405. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son verilerine Türkiye nüfusunu yüzde 12.3’ünün “engelli” olduğunu da belirtelim.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Engelliler İçin Türkiye ATM Haritası Yayınlandı - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın