Bu teknolojiler engelleri ortadan kaldıracak

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Engellilerin hayatını kolaylaştıracak çözümlerin en önemli adresi ise teknoloji. Yerlisi de yabancısı da, engellilerin her alanda fırsat eşitliğine sahip olabilmesi amacıyla çıktıkları yolda geliştirdikleri ürün ve hizmetlerle bilişim dünyasında engelleri kaldırmak için savaşıyor.

 

1 – İşitme engellilere kolay taksi

isitme-engelliye-kolay-taksi-6731054_x_1246_o

Akıllı telefon uygulamasında taksicilerle yolcuları buluşturan BiTaksi, geliştirdiği yeni yazılım sayesinde işitme engellilerin daha kolay taksi bulmasını ve taksicilerle daha rahat iletişim kurmasını sağlıyor. Yeni güncelleme işitme engelli yolculara, uygulama üzerinden taksi şoförleriyle yazılı mesajlaşmasına olanak vererek, konum bilgileri ya da yol güzergahları gibi bilgileri paylaşmasını da sağlıyor. Yolcu sisteme işitme engelini belirtme seçeneğine tıklayarak kaydoluyor, şoförler işitme engeli bulunan yolcunun çağrısını özel bir işaretle görüyor. Uygulama, iOS ve Android  cihazlar için ücretsiz indirilebiliyor.

 

2 – Beacon teknolojisiyle sesli alışveriş

IMG_0483

Turkcell, görme engellilerin yardım almadan alışveriş yapabilmeleri için Hayal Ortağım servisiyle görme engellilere yol rehberliği yapıyor. İlk olarak İstinyePark’ta hayata geçirilen ve bluetooth ile yol gösterici cihaz (beacon) teknolojisiyle çalışan sistemde, görme engelliler tüm alışveriş merkezini sesli komutlarla gezebiliyor. Akıllı telefonun bluetooth özelliği açıldıktan sonra “Hayal Ortağım” uygulaması içerisindeki “Yol Arkadaşım” kategorisinden  “İstinyePark” menüsüne girilmesinin ardından istenilen yere sesli komutlarla ulaşılabiliyor. Kullanıcılar, “Serbest Dolaşım” butonunu tıkladıklarında, yanından geçtikleri mağaza, restoran ya da hizmetlerle ilgili sesli olarak anlık bilgilendiriliyor. Uygulamanın iOS ve Android sürümleri mevcut.

 

3 – Engelsiz dünya için erişilebilirlik puanı

06

Türkiye Vodafone Vakfı tarafından iOS ve Android cihazlar için sunulan “Engelsiz Dünya” mobil uygulaması ile kullanıcının yakın çevresinde bulunan fiziksel olarak erişilebilir yerler harita üzerinde görüntüleniyor. Uygulama ile mekanlar/yerler, genel durum, ana giriş, iç mekan ve tuvaletinin engellilerin kullanımına uygun olup olmadığı puanlarla değerlendirilip, diğer kullanıcılar ile paylaşılabiliyor.

 

4 – İletişimde ‘Engelsiz’ mesaj

tt

Türk Telekom’un “İletişimde Engelleri Kaldırıyoruz” projesiyle hayata geçen “Engelsiz Mesaj” ile işitme ve konuşma engelli bireyler, cep ve ev telefonlarının mesajlaşma özelliğiyle kamu ve özel sektörün hizmetlerine erişim sağlayıp, taleplerini iletebiliyor, sorunlarına çözüm arayabiliyor. Türk Telekom Grup şirketi Avea ise destekçisi olduğu Fiziksel Engelliler Vakfı (FEV) işbirliğiyle hayata geçirdiği Özümüzle Üretiyoruz Projesi, son bir senede 153 olmak üzere, 9 yılda toplam 3 bin 402 engelliyi iş sahibi yaptı. Bu rakamın 153’ü ise son bir senede işe giren engellilerden oluştu.

 

5 – Kişiye özel tasarlanan Brallie tuş takımlı telefon

OwnFone-Braille-phone

İngiltere’de kullanıcılara kendi cep telefonlarını tasarlama imkanı sunan OwnFone firması, seçenekleri arasına Braille alfabesini de ekledi. Telefona sahip olmak için şirketin internet sitesine girerek ‘tuş takımı’ seçeneğinde Braille’i seçmek yeterli oluyor. Kredi kartı büyüklüğündeki telefon 3D baskı yöntemiyle hazırlanıyor. Kullanıcılar, arkadaşlarını ve ailelerini aramak için önceden ayarlanmış 2 ya da 4 butonu da telefonlarına entegre edebiliyor veya acil servisler için de buton eklenebiliyor.

 

6 – Akıllı uygulamalara ve oyunlara dokunduran ekran

Video_Braille_Phone

Hintli mühendis Sumit Dagar, dünyanın görme engelliler için geliştirilen ilk akıllı telefonunu üretmeyi başaran isim. Görme engelli kullanıcılara SMS ve e-posta metinlerini okuyabilme fırsatı veren telefon temel olarak Braille alfabesinden yararlanan telefon, ‘haptik’ bir dokunmatik ekrana sahip. Verileri dokunulabilir bir yüzeye aktararak kullanıcılara sunan telefon, piyasaya çıktığında görme engelliler de oyun ve harita gibi akıllı cihaz dünyasının  uygulamalarından faydalanabilecek.

 

7 – On adımda herkes için erişilebilir Web

Screenshot 2014-12-03 at 02

Engelsiz Bilişim Platformu ve dijitak tasarım ajansı Userspots tarafından desteklenen 10adimdaerisilebilirweb.com projesi, web sayfalarının engelli kişiler için de optimize edilmesi duyarlılığının kazandırılması amacını güdüyor. Bu kapsamda web sitelerinin engelli kişiler tarafından da tam olarak kullanılabilmesi için adım adım neler yapılması gerektiğini aktaran site, görme engelliler, kısıtlı görüşe sahip kişiler, işitsel engelliler, ellerini kullanamayanlar ve bilişsel engele sahip kişiler için web sitelerinin içeriklerinin nasıl erişilebilir hale getirilebileceği konusunda rehberlik yapıyor.

 

8 – ‘Foursquare check-in’ini sesli mesaja çeviren değnek

blindspot-cane-zoom

Singapurlu Selene Chew tarafından geliştirilen BlindSpot adlı ürün,  görme engellilerin daha rahat hareket edebilmeleri ve çevresindekilerle iletişime geçebilmeleri için tasarlanmış. Üzerinde GPS bulunan akıllı telefon entegreli bir değnek ve kulaklıktan oluşan ürün, yakınınızda arkadaşınız Foursquare üzerinden check-in yaparsa kullanıcıyı sesli mesaj ile uyarıyor. Bu mesajla arkadaşının kaç adım uzaklıkta olduğunu öğrenebilen kullanıcı, arkadaşını arayabiliyor veya entegre navigasyon ile bulabiliyor. Üzerinde algılayıcılar bulunan değnek, tespit ettiği nesneleri sesli mesaj olarak iletiyor. Ancak bu ürün maalesef hala yatırımcısını bulup, hayata geçmeyi bekliyor.

 

9 – Adresi internetten alıp, ‘sağa dön’ diyen ayakkabı

lechal-shoes

Giyilebilir teknoloji sadece süslü saatler ve havalı gözlüklerden ibaret değil. Son dönemin bu inovatif ürün grubu, engelliler için hayat kurtaran teknolojilere dönüşebiliyor. Bunun en çarpıcı örneği ise  MIT Media Labda tasarlanan ve “dünyanın ilk akıllı ayakkabısı” olarak tanımlanan Lechal. Hindistan merkezli Ducere Technologies tarafından görme engelliler için geliştirilen bu ayakkabı, ses tanıma özelliğine sahip akıllı telefon uygulamasına gidilmek istenen yer söylendiğinde kullanıcısını GPS ve Google Maps yardımıyla yönlendiriyor. Kullanıcının sola dönmesi gerektiğinde sol, sağ tarafa dönmesi gerektiğinde ise sağ ayakkabı titriyor. Lechal’in 2015 yılının ilk aylarında satışa çıkması bekleniyor.

 

10 – İnternete bağlı tekerlekli sandalye

00-top

“Şeylerin İnterneti” projesi kapsamında her nesneyi internetle buluşturmayı kendine amaç edinen ABD’li bilişim devi Intel‘in bu alandaki en son örneği ise geliştirdiği akıllı tekerlekli sandalye oldu.  Intel mühendisleri tarafından tasarlanan yeni tekerlekli sandalye, üzerine oturan kişinin kan basıncı, kalp atış hızı ve vücut ısısı gibi verilerini ölçüp, kaydediyor. Bu verileri üzerinde bulunan dokunmatik ekranda da gösteren akıllı sandalye, ayrıca bu verileri sağlık ekipleriyle de internet üzerinden anlık olarak paylaşabiliyor. İnternete bağlı tekerlekli sandalyenin hem geliştirilme hem de tanıtım aşamasında yer alan isim ise kendisi de bir ALS hastası olan dünyaca ünlü fizik profesörü Stephen Hawking.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın