Apple, eski iPhone’unuzu kaç paraya geri alıyor?

Apple, yeni telefon modelleri iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’a sahip olmak isteyen kullanıcılar için değişim programını devreye aldı. iOS cihazlar için 2013 yılından bu yana uygulanan “iPhone yeniden kullanım ve geri dönüşüm” programı kapsamında  eski cihazlarını getiren kullanıcılarına karşılık olarak alışverişlerinde kullanabilecekleri ve tutarı iPhone modeline göre değişen hediye kartları veriliyor. 

Bu programla eski iPhone’unu bir anlamda Apple’a satıp, size verilen hediye kartındaki tutarı, Apple’ın perakende mağazaları veya online mağazasındaiPhone 6S ve iPhone 6S Plus satın alırken, kullanabiliyorsunuz. Bu program henüz Türkiye’de uygulanmıyor ancak eğer iPhone’unuzu ABD’den aldıysanız, (veya ABD’den getirttiyseniz), siz de Apple’a eski iPhone’unuzu satabilirsiniz.

Eski iPhone’ları Apple nasıl geri alıyor?

iphone-degisim-hediye-kart

iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus program kapsamında alınan modeller arasında. Öncelikle buradan iPhone modelinizi, hafıza kapasitesini ve rengini giriyorsunuz.

Ardından, iPhone’nuzun çalışma durumu ile ilgili 5 temel soruyu cevaplayıp, operatörünüzü (yurtdışında getiren Türkiye’deki kullanıcılar için SIM kilitsiz seçeneği) seçiyorsunuz.  Bu bilgileri girdikten sonra elinizdeki iPhone karşılığında size verilecek olan hediye kartı (Apple Gift Card) tutarı sunuluyor.

Hangi modeli kaça sayıyor?

eski-iphone-modelleri

Apple’ın programı kapsamında geri alınan iPhone modelleri karşılığında sunulan hediye kartlarının tutarları, telefonunuzun modeli, rengi, hafızası ve durumuna göre değişiyor.  En düşük hafıza seçeneğinde, iPhone  modellerinin geri alım fiyatı aşağıdaki gibi şekilleniyor:

  • iPhone 6 Plus — 375 Dolar
  • iPhone 6 — 325 Dolar
  • iPhone 5S — 165 Dolar
  • iPhone 5 — 90 Dolar
  • iPhone 5C — 65 Dolar
  • iPhone 4S — 40 Dolar
  • iPhone 4 — 20 Dolar

İkinci eli bile ‘sıfır’la yarışıyor!

Tabi bu fiyatlarla karşılaşan Türkiye’deki iPhone kullanıcıları için Apple’ın, eski modellerini elden çıkarmak için pek de tatminkar rakamlar sunmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü, Türkiye’de Sahibinden.com ve Gittigidiyor.com başta olmak üzere e-ticaret siteleri üzerinden satılan ikinci el iPhone fiyatları neredeyse “sıfır ürün”lerle yarışıyor!


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın