Sanal para dünyasında yeni çılgınlık: Kripto Kedi

Sanal para dünyasının Bitcoin’in ardından büyük ikinci oyuncusu olan Ethereum, bu sefer fiyatı ile değil, Blockchain tabanlı bir oyun ile dünyanın gündemine oturdu. CryptoKitties (Kripto Kedicikler) adı oyunda Ethereum ile alınıp satılan dijital kediler, açık arttırma ya da çiftleştirme yöntemleriyle el değiştiriyor.

Henüz bir haftasını geride bırakan oyunda, şu ana kadar satılan sanal kedi sayısı 50 bine yaklaşırken, bu alım-satımlar için harcanan toplam tutar da 6.5 milyon doları aştı. En ucuz sanal kedinin yarım dolar olduğu oyunda, şu ana kadar en pahalı el değiştiren kedinin fiyatı ise 115 bin doları buldu.

Ethereum blok zinciri üzerinde yaratılan, beslenilen, çiftleştirilen ve el değiştiren bu kediler için yapılan işlemler, Ethereum’daki toplam trafiğin yüzde 10’u ulaşmış durumda. 1990’lı yılların sanal bebek oyuncağı Tamagotchi’nin, blok zinciri teknolojisiyle harmanlanmış hali olarak da nitelendirilebilen CryptoKitties’in yaratıcısı ise Kanada merkezli AxiomZen adlı bir oyun stüdyosu.

Blok zinciri ile beslenme ve çiftleştirme

Henüz ilk haftasında 10 binden fazla Ethereum’un (1 Ethereum, 455 dolar seviyesinde) harcandığı oyunda, kullanıcılar sanal para karşılığı  ‘kedicik’ satın alabildiği gibi, oyun içinde ‘çiftleştirme’ yöntemiyle de kedi oluşturabiliyor.

Cinsi ve özelliklerine göre çiftleştirme karşılığında kullanıcılar Ethereum kazanıyor. Kullanıcılar, blok zinciri üzerinden kendilerine zimmetlenen bu kedicikleri yine blok zinciri üzerinden besleyebiliyor.

CryptoKitties satıştan yüzde 3.75 komisyon

Oyundaki kedilerin değeri sadece cinslerine ve özelliklerine de bağlı değil. Kripto para piyasasındaki Ethereum’un anlık değeri de bu oyundaki kediciklerin değerine anlık olarak yansıyor. İlk etapta 100 adet yavru kedi ile piyasaya sürülen CryptoKittes, Blockchain teknolojisini temel aldığı için merkezi bir yapıya sahip değil.

Ayrıca oyun kapansa veye şirketi batsa bile bu ortamda sahip olduğunuz dijital kediler, blok zincirinde adınıza kayıtlı almaya devam ediyor. Oyunun yaratıcısı Axom Zen, her bir kedicik satışından yüzde 3.75 komisyon alıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın