ABD’li e-ticaret sitesi Etsy, rekorla halka açıldı

El yapımı ürünlerin alışı ve satışı için bir ‘pazaryeri’ olarak kullanılan ve el emeği göz nuru ürünleri üretenler için basitçe e-ticarete atılmanın bir yolu olan Etsy.com, halka rekor kırarak açıldı. Dün ABD’nin Nasdaq borsasında hisse başı 16 dolarla halka açılan şirket, seans sonuna kadar yüzde 87.5 değer kazandı ve şirketin değeri 30 dolara kadar yükseldi. Şirketin toplam değeri ise 3.5 milyar dolara kadar yükseldi.

etsy-halka-acildi

Etsy, spesifik bir alanda hizmet veren bir e-ticaret şirketi olmasına rağmen borsadaki performansı yatırımcıların gözünü doldurmayı başardı. Ancak şirketin gelirleri de yıllar içerisinde önemli artışlar kaydetti. Etsy’den paylaşılan bilgilere göre Etsy, 2012 yılında 74.6 milyon dolar, 2013 yılında 125 milyon dolar, geçtiğimiz yıl ise 195.5 milyon dolar gelir elde etmişti. Buna ek olarak Esty’de 1.4 milyon aktif satıcı ve 19.8 milyon aktif müşteri kitlesi bulunuyor.

Niş bir alanda yer alan Etsy’nin hızlı büyüyen mali tablolarından sonra bunu halka açılarak pekiştirmesi e-ticaret sektörü açısından dikkat çekici. Özellikle dünyanın birçok ülkesinde kapanan dikey e-ticaret sitelerinin olması Etsy’nin başarını bir kez daha gözler önüne sermeye yetiyor. Bundan sonra Etsy’yi daha yakında takip edeceğiz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın