EURO 2016’yı kim kazanır? Bu soruya ‘Büyük Veri’nin cevabı…

Bugün Fransa ile Romanya arasında oynanacak olan açılış maçı ile başlayacak olan 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2016) en çok merak edilen konu hiç şüphesiz ki “EURO 2016 kim kazanır?”

ahtapot-paul

Ahtapot Paul, 26 Ekim 2010’da yaşadığı akvaryumda öldü

2010 yılında  Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Futbol Şampiyonası’nı kazanan Almanya’nın maç sonuçlarını önceden bilen ahtapot Paul hayatta olsaydı, bu soruyu kendisi cevaplardı. Ancak maalesef, Paul 2010 yılının Ekim ayında hayata gözlerini yumunca, iş Büyük Veri (Big Data) teknolojilerine kaldı.

“Tanrı Parçacığı” olarak nitelendirilen Higgs bozonu (atomaltı parçacığı) araştırmalarının merkez üssü olan CERN’in (Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü) eski baş fizikçilerinden Prof. Dr. Michael Feindt, Büyük Veri teknolojileri kullanarak bu soruyu yanıtladı.

Fransa’da 10 Haziran – 10 Temmuz arasında 24 takımın mücadelesinde sahne olacak olan turnuvaya katılan milli takımların geçmiş verilerini mercek altına alan Feindt, 92 milyar farklı sonuca göre EURO 2016’da kimin şampiyon olabileceğini analiz etti.

euro-2016-turkiye

Prof. Dr. Michael Feindt’in analizine göre EURO 2016’yı kazanma ihtimali en yüksek olan ülke yüzde 34.1’lik oranla ev sahibi Fransa. Kupayı kaldırmaya aday ikinci ülke ise yüzde 13.4’lük oranla İspanya. İngiltere’nin EURO 2016’yı kazanma ihtimali olarak yüzde 11’lik oran veren Feindt’e göre Almanya’nın şansı yüzde 9.8, Belçika’nın yüzde 4.4.

Michael Feindt

Prof. Dr. Michael Feindt

Prof. Dr. Michael Feindt’in veri analizinde, EURO 2016’da şampiyon olma ihtimali en yüksek olan ilk 12 ülke arasında gösterilmeyen Türkiye için ise bir oran açıklanmamış. Anlaşılan Büyük Veri, Türkiye için oldukça kötümser.

Fikir vermesi açısından Türkiye’nin 12 Haziran Pazar günü ilk maçını yapacağı Hırvatistan‘a (9. sırada) verilen oranın yüzde 2.7 ve EURO 2016’yı kazanma ihtimali ile 12. sırada gösterilen Romanya’nın oranının yüzde 1.5,  olduğunu paylaşalım. 

Fransa’da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılan milli takımların geçmiş maçlardaki istatistiklerini esas alan “Büyük Veri” temelli araştırmanın tamanına buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın