EURO 2016 ile karşımıza çıkacak 5 teknoloji

Futbolseverlerin artık saatleri geri saydığı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) 10 Haziran Cuma günü başlıyor. Türkiye ile birlikte 24 ülkenin milli takımının yeşil sahalara çıkacağı EURO 2016, yeni teknolojileri de beraberinde getirecek. UEFA’nın Fransa’daki bu dev organizasyonunda karşımıza çıkacak olan EURO 2016 teknolojileri ile ilgili herşey haberimizde…

 

1- Gol Çizgisi Teknolojisi:

gol-cizgisi-teknolojisiUEFA’nın bu yılın başında aldığı kararla Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ilk kez “gol çizgisi teknolojisi” kullanılacak. İlk olarak  2012 FIFA Dünya Kulüpler Kupası’nda kullanılmaya başlanan “Gol çizgisi teknolojisi”nden EURO 2016’daki tüm maçlarda yararlanılacak. Maçların oynanacağı tüm stadlara kurulan “şahin gözü” teknolojisi, elektronik cihazlar vasıtasıyla topun çizgiyi geçip geçmediğini tespit ederek, hakeme yardımcı olacak.

 

2- 4K Maç Yayını:

TRT-4K-Euro-2016EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası süresince 8 maç, 4K kalitesiyle canlı olarak ekranlara taşınacak. Yarın Fransa ile Romanya arasındaki açılış maçının yanısıra 4 çeyrek final, 2 yarı final ve final maçı 4K yayınlanacak. Bu maçlar Türkiye’de, TRT‘nin TRT 4K kanalı üzerinden uygun televizyon ve alıcılar ile Türksat uydusundan şifresiz olarak 12.615 MHz, H (Yatay), S/R 12500 parametrelerinde izlenebilecek.

 

3- Sanal Gerçeklik Kamerası:

nokia-ozoEURO 2016 ile birlikte Nokia’nın sanal gerçeklik teknolojisi OZO da yeşil sahalara gelecek. 360 derecelik video kaydı yapabilen VR kamera Nokia OZO, turnuva boyunca İngiltere başta olmak üzere Galler, İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda’nın maçlarını sanal gerçeklik teknolojisi ile kaydedecek. UEFA’dan alınan özel izinle çekilecek olan bu maçların YouTube’un 360 derecelik yayın kanalı YouTube 360 üzerinden ücretli olarak yayınlanması planlanıyor. 2015 yılının Aralık ayında tanıtılan ve üzerinde tam 8 kamera bulunan Nokia OZO’nun satış fiyatının 60 bin dolar olduğunu da belirtelim.

 

4- Terör Alarmı Uygulaması:

euro-2016-teror-alarmi-uygulamasi

Fransa’da düzenlenen 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda olası terör saldırılarına karşı seyircilerin yanısıra yerli ve yabancı turistler, ‘EURO 2016 Terör Alarmı’ uygulaması ile bilgilendirilecek. Fransız hükümetinin geçen gün yayınladığı SAIP adlı mobil uygulama, iOS ve Android cihazlar için indirilebilecek. Uygulama, kullanıcıları bulundukları konuma göre olası terör saldırılarına karşı uyaracak, kişisel güvenlikleri için neler yapılması gerektiği konusunda yol gösterecek. Kulanıcılar, uygulama üzerinden durumlarını bildirip, sosyal medya üzerinden paylaşabilecek.

 

5- Anti-Drone Teknolojisi:

euro-2016-anti-droneFransa’daki olası terör saldırılarına karşı alınan bir diğer teknolojik önlem ise insansız hava araçları, ‘drone’lar olacak. Buna göre EURO 2016 kapsamındaki karşılaşmaların oynanacağı 10 stadyum ve çevresi, ‘drone’lara “yasak bölge” ilan edildi. Bu bölgelerde drone uçurmak ve drone ile çekim yapmak yasak olacak. Fransız güvenlik yetkililerinin açıklamalarına göre stad ve stad çevrelerinde drone uçuranlar tutuklanabilecek. Yetkililer ayrıntılarını açıklamasa da EURO 2016 boyunca, “Anti-Drone” teknolojilerinden faydalanılacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın