Sizi evinizden aldıracak 7 teknoloji

‘Sevdikleriniz yad ellerde kalmasın’ diye sizin için, uzakları yakın edecek teknolojik yöntemleri araştırdık. Hem öyle kolaya da kaçmadık. ‘Uzay Yolu’ndan, ‘Olacak O Kadar’a, akıllı telefonlar için geliştirilen mobil astral seyahat uygulamalarından, Silikon Vadisi’nin en son 3D tekniklerine onlarca alternatifi inceledik. Ve işte size  uzakları yakın edecek hologramdan, ışınlanmaya, video konferanstan, meditasyon uygulamalarına 7 yöntemi ayağınıza getirdik.

 

1 – Aslında zayıfım ama ‘hologram’ım böyle…

hologramson

Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmezi olan hologram teknolojisi artık evlere de girdi. Dijital görüntülerinizi bir yerden başka bir yere canlı canlı taşımanız mümkün hale geldi. Tabi şimdilik sadece siyasetçiler tarafından kullanılan örneklerini gördük. Ama 3 boyutlu projeksiyon cihazlarının yaygınlaşmasıyla artık evinizden çıkmadan, kendinizi başka diyarlara götürebileceksiniz.

 

2 – 10 yıl bekleyin, Scotty sizi ışınlasın…

scotyyson

‘Uzay Yolu’ denilince ilk aklımıza gelen bu sözdür herhalde. Atılgan’ın Kaptan Kirk’ü, bir yerden başka bir yere gitmek istediğinde bu sözü söylemesi yeter de artardı bile. Ama ışınlanma teknolojisi artık bir çocukluk efsanesi olmaktan biraz öte geçti. Hatta bilim insanalrı tarih bile veriyor: 2025’te ışınlanma mümkün olacak (En azından nano partiküller için)!

 

3 – Kameralarımızı şimdi size çeviriyoruz…

cevat-kelleson

2015’i beklemek zor geliyorsa, mevcut teknolojiler ne güne duruyor. Hem masaüstü ve dizüstünde hem de mobil cihazlarınızda bir tık uzağınızda onlarca video konferans uygulaması sizi bekliyor. Yüz yüze iletişimin yerine geçemez ama yüksek çözünürlük sunan bu uygulamalar, hem sesinizi hem de görüntünüzü anlık olarak transfer ediyor. Hatta ABD’liler akıllı telefonlar arasında koku transferi bile yapabiliyor.

 

4 – Varlığım ‘Astral’a armağan olsun…

astralson

Şehir yaşamından uzaklaşmak isteyen beyaz yakalılar, çözümü bulmuş. Meditasyonla yapıp rahatlamanız, hatta astral seyahat meditasyon ile naçizane varlığınızı bulunduğunuz yerde biraz dolaştırıp, gezdirmeniz mümkün. Üstelik sanıldığı kadar da zor değil. iOS için ücretsiz olan uygulamasını indirin ve hem ‘çakra’larınız açın hem de en hafif seyahatinize çıkın.

 

5 – Al beni yar götür, götür buralardan…

dussokagison

Işınlanmaymış, meditasyonmuş, hologrammış… Bunlar size göre değilse, tek şarkı ile kendinizi bu diyardan başka diyarlara transfer etmek mümkün. Bir de 90’lı yılların gençliğindenseniz, sizi bulunduğunuz mekanla bağınızı kopartacak olan en uygun çözümü Düş Sokağı Sakinleri, “Al beni yar götür, götür buralardan. Bıktım artık hep aynı varoluşlardan” şarkısının aşırı yüklenmesiyle sunuyor.

 

6 – Volkan, bizi de evden aldırsana…

volkandemirelson

Fenerbahçe’nin milli kalecisi Volkan Demirel’in “Ben seni yazdım oğlum, seni evden aldırmazsam ben de Volkan Demirel değilim” sözüyle gündeme taşıdığı yöntem, ne tasvip edilebilecek ne de teknolojik bir çözüm gibi durmuyor. Bu söz, sizi bir yerden başka bir yere transfer etmeye yetmezken, sosyal medyada yıllarca başınızı ağrıtmaktan başka bir işe yaramıyor.

 

7 – BiTaksi gönderin, her yerden aldırın…

bitaksison

Fantastik değil, gerçekten bir kişiyi evinden aldırmak istiyorsanız, BiTaksi ne güne duruyor? Arkadaşınızın, sevgilinizin veya bir yakınızın adresini uygulama üzerindeki haritadan işaretleyip, hemen bir taksi gönderin. Yakınınız istediği yere gitsin, ödemeyi de hiç dert etmesin. Sadece bulunduğunuz noktaya değil, istediğiniz yere çağırabileceğiniz taksinin ücretini siz evinizden çıkmadan akıllı telefonunuzun ekranından ödeyin.

BiTaksi’nin Android uygulamasını buradan ve iPhone uygulamasını ise şuradan indirebilirsiniz.

BiTaksi aracılığıyla


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın