Facebook’ta ‘sözleşme şartları’ kandırmacası yeniden çıktı

Facebook‘ta birçok kullanıcı “1 Ocak 2016’dan itibaren sözleşme şartlarını değiştirecek” diye başlayan bir yazı paylaşmaya başladı. Bu yazıyı paylaşanların ise ticari kullanım için onayı gerektiği ifade ediliyor. Ancak bu konudan

Paylaşılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “1 Ocak 2016’dan itibaren sözleşme şartlarını değiştireceğini ilan eden; Facebook’un yeni kullanım koşullarına cevaben, “tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!” Bu yazıyı kopyalayıp Facebook duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu, haklarınızı telif hakki kanunları uyarınca koruma altına alacaktır.”

facebook-sozlesme-sartlari-1-ocak

Sözleşme şartları gerçek mi?

Peki gerçekten böyle birşey var mı? Paylaşılan bu içerik tamamen gerçek dışı ve Facebook’un bile böyle bir değişiklikten haber yok.

Facebook, daha önce de birçok kez kullanım sözleşmesi şartlarını değiştirmişti. Bu değişikliklerden sonra ise kullanıcılara bir bildirim gönderen şirket, yenilenen kullanıcı sözleşleşmesini okumaya davet ediyor. Dolayısıyla bu içeriği yok yere paylaşmayın, paylaşan arkadaşlarınızı da uyarmayı ihmal etmeyin.


Yorumlar

yorum

2 comments

  1. HerCai

    Öncelikle kullanıcılarını ifşa etmeye son versin zira yakındır çok kullanıcı kaybı yaşıyacak..

Bir Cevap Yazın