Facebook’a göre 2014’ün en önemli 10 olayı

2014’ün sonuna gelirken, tüm sosyal ağlar yıl sonu raporlarını yayınlıyor. Facebook’ta 2014’te dikkat çekenler için bir rapor hazırlayıp paylaştı. Üzüldüğümüz, sevindiğimiz veya heyecanlandığımız birçok olay bu listede yer alıyor. 2014’te yaşadıklarımızı hatırlamak adında Facebook’un 2014 listesine bir göz atmakta fayda var.

 

1- Dünya Kupası

Özellikle Almanya’nın Brezilya’yı 7-1 yenmesinden sonra aylarca konuşulan, uzun uzun üzerinde geyik yapılan konu Dünya Kupası oldu. Facebook’ta da en çok konuşulan konuların başında dünya kupası geliyor. Dünya kupasını hatırlamak isteyenleri ise yukarıdaki fotoğraf albümüne alalım.

 

2- Ebola virüsü

Dünyadaki tüm ülkelerin gündemine oturan Ebola için hala bir çözüm bulunabilmiş değil. Ancak Facebook’ta bu tehlikeye dikkat çekmek için birçok kişi ve organizasyon harekete geçti. Facebook’ta bunu 2014’ün en önemli ikinci konusu haline getirmiş.

 

3- Brezilya seçimleri

Brezilya gelecek yıllarının kaderini belirleyece başkan seçimini yaptı. Brezilya’da yapılan seçimlerin iki turunu başkan Dilma Roussef büyük farkla kazandı. Seçimlerden sonra ise Roussef’in hakkında harcamaları hakkında bir soruşturma açıldı.

 

4- Robin Williams

Ünlü Hollywood yıldızı Robin Williams’ın vefatı tüm dünyayı yasa boğdu. Birçok sanatçının yanı sıra dünyadaki tüm hayranları Williams için Facebook’ta bir şeyler paylaştı. Facebook da Robin Williams’ın vefatını 2014’ün en önemli gelişmeleri arasında yer verdi.

 

5- Ice Bucket Challenge

Aslında herşey Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in ALS hastalığına dikkat çekmek için başından aşağıya bir kova buz dökmesiyle başladı. Microsoft Kurucusu Bill Gates’e meydan okuyan Mark Zuckerberg ile tüm dünya başından aşağıya su dökmeye başladı. Ice Bucket Challenge listenin beşinci sırasında.

 

6- Gazze savaşı

İsrail, Gazze Şeridi’ne düzenlediği aralıksız saldırılarla Filistin’de yeni bir düzenin şekillenmesini engellemeye çalıştı. Ancak çalışmasıyla beraber ortalık toz duman oldu. İsrail, görünüşte İsrail üç Musevi gencin öldürülmesini bahane ederek Gazze’ye saldırdı. Oysa üç gencin öldürülmesini ne Hamas, Ne El Fetih nede İslami Cihat üstlendi. Bu da Gazze Savaşı’nın 2014’ün en önemli olayları arasına soktu.

 

7- Malezya Havayolları

Bilinmeze giden bir uçak ve hala bulunmuş durumda değil. Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 227 yolcu ve 12 mürettebatı ile 8 Mart Cumartesi günü kaybolan uçağın resmen dünyanın gündemine oturdu. Komplo teorileri de hala gündemde.

 

8- Super Bowl

Sıradan bir Amerikan futbolu maçı değil, resmen bir festival. 2 Şubat’ta gerçekleşen finalinde Seahawks ile Broncos kapıştı. Seahawks 43 sayı ile rakibine kök söktürdü. Haliyle 2014’ün en çok konuşulan konuları arasında.

 

9- Ferguson olayları

Herşey Michael Brown adındaki siyahi bir gencin Ferguson’da polis tarafından öldürülmesiyle başladı. Daha sonra ise protestolar ve ABD polisinin sert müdahaleleri tüm dünyanın gündemine oturdu.

 

10- Sochi Olimpiyatları

Rusya’nın Karadeniz’e olan kıyısında yer alan Sochi’de düzenlenen kış olimpiyatları renkli geçti. Tüm sporcular kıyasıya mücadele ederek dünya gündemine oturmayı başardı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın