Facebook ile 2017’ye genel bir bakış ve yılın ‘en’leri

Aylık aktif kullanıcı sayısı 2 milyarı, günlük aktif kullanıcısı sayısı ise 1.3 milyarı aşan sosyal ağ Facebook, 2017’nin “EN”lerini paylaştı. Sosyal ağ, her yıl olduğu gibi 2017 için de de yıl boyunca insanların Facebook’ta bir araya getiren en önemli anları ile birlikte Facebook 2017 Yılına Genel Bakış videosu da yayınlandı.

Facebook’un verilerine göre 2017 yılında platformda en çok konuşulan olaylar sırasıyla Dünya Kadınlar Günü, 51. Super Bowl ve Las Vegas Saldırısı oldu. Yıl içinde Facebook’ta Super Bowl ile ilgili videolar 262 milyondan fazla kez görüntülenirken, Las Vegas’ta yaşanan saldırı sonrasında 3300’den fazla kişi, Facebook’taki Kriz Yardım Merkezi (Crisis Response) aracılığıyla yardımda bulundu.

Meksika deprem, Harves Kasırgası, Manchester saldırısı…

2017 yılında Facebook insanların sadece aileleri ve arkadaşlarıyla güzel anılarını paylaştıkları değil, aynı zamanda anlamlı topluluklar oluşturduğu ve kriz anlarında dayanışma gösterdiği de bir platform oldu. Facebook verilerine göre 2017 yılında Meksika’da meydana gelen deprem, Kriz Yardım Merkezi’nde en çok etkileşimi yaratan felaket oldu. Kriz Yardım Merkezi aracılığıyla milyonlarca kişi güvende olduğunu sevdiklerine haber verdi ve depremzedelere yardım etti.

Meksika’daki depremin yanında sırasıyla Harvey Kasırgası ve Manchester’daki terör saldırısından etkilenenlere destek olmak üzere düzenlenen One Love Manchester konseri, insanların Facebook’ta birbirinin yardımına koştuğu en önemli olaylar oldu. Harvey Kasırgası için Facebook üzerinden 20 milyon dolardan fazla yardım toplandı. One Love Manchester konser videosu ise Facebook’ta 80 milyon gösterime ulaşırken, terör saldırısından etkilenenler için yapılan bağışlar 450 bin dolara ulaştı.

Güneş tutulması ve Kadınlar Yürüyüşü

2017 yılında Facebook üzerinde organize olan gruplar, şu iki önemli etkinlik için bir araya geldi:

Güneş Tutulması: Ağustos ayında meydana gelen bu doğa olayı ile ilgili 80’den fazla ülkede 20 binden fazla Facebook etkinliği oluşturuldu.

Washington DC’deki Kadınlar Yürüyüşü: 21 Ocak’ta yapılan kadınlar yürüyüşü, 500 binden fazla insanı bir araya getirdi. Yürüyüş, 2017 yılında tek bir amaç için oluşturulan en büyük Facebook etkinliği oldu.

Facebook 2017 Yılına Genel Bakış videosu

Facebook önceki yıllarda olduğu gibi 2017 yılı için de kişiye özel bir “yıla bakış” videosu da hazırladı. İnsanların yıl boyunca paylaştıkları veya etiketlendikleri anılardan oluşan videolar, Türkiye’de de Facebook kullanan 44 milyon insanın haber kaynağının en tepesinde belirecek. Kullanıcıya özel bu videoya aynı zamanda facebook.com/yearinreview adresinden de ulaşılabilecek.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın