Facebook, Ankara için ‘Güvendeyim’ butonunu açtı!

Sosyal ağ Facebook, akşam saatlerinde gerçekleşen Türkiye’nin başkenti Ankara’daki patlama sonrası, Ankara için  “Güvendeyim” butonunu (Safety Check) devreye soktu.

“Türkiye’nin Başkenti Ankara’daki Patlama” etiketiyle sunulan Güvenlik Durumu Kontrolü ile Facebook,  Ankara’daki Facebook kullanıcılarına otomatik olarak “Güvende misiniz?” sorusunu yöneltiyor ve kişilere güvende olup olmadığını bildirmek için “Güvende” ve “Tehlike altında” şeklinde iki seçenek sunuyor.

Durumunuzu arkadaşlarınıza bildiriyor

Facebook, kullanıcının cevabını otomatik olarak Facebook arkadaşları ile paylaşarak kişilerin birbirileri hakkındaki kaygıları en aza indirmeyi hedefliyor.

facebook-ankara-guvendeyim-uygulamaYaşadığı şehri Ankara olarak belirten kullanıcılara yönelik açılan “Güvendeyim” butonu ile Facebook’ta hesabı olan ve Ankara’da yaşayan arkadaşlarınızın son durumlarını paylaşmak  mümkün olabiliyor.

Facebook’un Ankara’daki bombalı saldırı sonrası sunduğu bu özellik ile arkadaş listenizdekilere “Bölgedekilerin Tümü”, “Güvende Olduğunu Bildirenler” ve “Bildirmeyenler” alt başlıklarından bakılabiliyor.

Paris katliamı sonrası eleştirilmişti

Geçtiğimiz Kasım ayında Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan katliamı sonrası Paris için “Güvendeyim” butonu ekleyen Facebook’un, yine geçen yılki Ankara ve Beyrut saldırılarında aynı hassasiyeti göstermemesi eleştirilere neden olmuştu. Ankara’da bugün yaşanan bombalı saldırı sonrası bu kez hızlı davranan Facebook, Türkiye’nin başkenti için “Güvendeyim” butonunu bir kaç saat içinde devreye aldı.

‘Güvendeyim’ butonu nasıl kullanılır?

Facebook’un Güvenlik Durumu Kontrolü, bir afet durumunda kişilerin güvende oldukları bilgisini arkadaşları ve aileleriyle hızla paylaşmalarına olanak sağlıyor ve önemsedikleri insanlarla iletişim kurmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Güvenlik Durumu Kontrolü, şunları yapmanıza yardımcı oluyor:

  • Arkadaşlarınıza ve ailenize güvende olduğunuzu haber vermek
  • Etkilenen bölgedeki arkadaşlarınızın ve aile üyelerinizin durumunu kontrol etmek ve onlarla iletişime geçmek
  • Bir arkadaşınızın veya aile üyesinin güvenlik durumu hakkında bildiklerinizi paylaşmak

Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü ile ilgili ayrıntılı bilgiyi ve listenizdeki arkadaşlarınızın güvende olup, olmadığı “Facebook Safety Check Ankara Explosion” linkinden kontrol edebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın