İnterneti her noktaya götürecek Facebook Aquila’ya soruşturma!

Sosyal ağ Facebook’un dünyanın her noktasına internet götürmek amacıyla geliştirdiği Facebook Aquila adını taşıyan insansız hava aracı (drone), ABD’de soruşturmaya takıldı. Facebook’un Haziran 2016’da yaptığı ilk testte drone’un açılışı sırasında meydana gelen kaza ile ilgili olarak ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kuruluşu (NTSB), inceleme başlattı.

facebook-aquila-mark-zuckerbergSosyal ağ, Arizona çölünde gerçekleştirdiği testte yaşanan sorunu “yapısal sıkıntı” olarak değerlendirmişti. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg‘in de bizzat yerinde takip ettiği testin sonuçlarıyla ilgili olarak sosyal ağ, şu açıklamayı yapmıştı: 

“Başarılı ilk test uçuşundan memnun kaldık ve aerodinamik, pil, kontrol sistemleri ve mürettebat eğitimini de içeren pek çok performans modelini ve bileşeni doğrulayabildik.” 

Karar 2 hafta içinde belli olacak

Yaşanan sıkıntı nedeniyle herhangi bir yaralanma olayı medyana gelmemesine karşın NTSB, yaşanan sıkıntının bir kaza olarak nitelendirilecek kadar önemli olduğuna hükmetti. NTSB, Facebook’un drone kazası ile ilgili kararını içeren raporunu 2 hafta içinde açıklaması bekleniyor.

 

Facebook Aquila adlı drone projesi ile dünya genelinde internet erişimi olamayan bölgelere ücretsiz internet erişimi götürmeyi planlıyor. Haziran 2016’da yapılan ilk testte, Aquila havada tam 96 dakika kalmıştı.

Yaklaşık 100 km yarıçapındaki bir alanda ücretsiz internet erişimi sağlaması planlanan Facebook’un Aquila drone’u, lazer ışını teknolojisiyle ilettiği sinyalleri, Wi-Fi ve 4G şebekelerine dönüştürüyor. Facebook Aquila projesiyle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın