Facebook bağımlılığından kurtulmak için Chrome uzantısı

Sosyal ağ Facebook, çoğumuzun sık sık şikayet etse de vazgeçemediği bir platform. Mobilden veya web’ten her gün saatlerimizi Facebook’ta harcıyoruz. Ne ondan vazgeçebiliyoruz, ne de pek de memnun olmadığımız Facebook bağımlılığından kurtulmak için bir şey yapıyoruz. Bu dertten muzdarip olanlar için Facebook’un masaüstü versiyonuna yönelik geliştirilen Focusbook da Facebook’tan tamamen vazgeçmeden, bu bağımlılığınızı azaltmayı amaçlıyor.

Chrome internet tarayıcısı için geliştirilen Focusbook uzantısını tarayıcınıza yüklerken uygulama sizden Facebook hesabınıza erişim izni istiyor. Bu izni verdikten sonra aktif hale gelen Focusbook, Facebook hesabınıza girmek istediğinizde size “mavi pop-up” şeklinde çıkan bir uyarı ile “Facebook’a neden girmek istediğinizi” soruyor.focusbook-1

Çıkan bu uyarıyı, örneğin “Haber Kaynağı” (News Feed) veya “Chat” yazıp cevaplamanızın ardından Facebook hesabınıza girebiliyorsunuz. Tabi eklentinin sunduğu sadece bu uyarı mesajı ile de sınırlı değil. Facebook oturumunuzun açık olduğu sürece aktif olan Focusbook, belirli aralıklarla Facebook sayfanızın tamamını mavi ekranla kapatarak, “Chat’iniz (veya diğer aktiviteniz) bitti mi?” sorusunu soruyor.

Eğer Facebook sayfanızda kalmaya devam etmek istiyorsanız, uygulamadan ek süre isteyebiliyorsunuz ya da “Başka birini rahatsız et!” (Go bother someone else!) butonununa tıklayabiliyorsunuz. Focusbook, ilerleyen aşamalarda uyarılarında kullandığı dili biraz sertleştiriyor.  Aslında, terbiye sınırlarını zorlayıp, sizi biraz sinirlendirebilir desek, daha doğru 🙁

“Chat’iniz hala bitmedi mi? Hadi işine dön” Focusbook’un kullanıdığı en kibar dil diyerek, Chrome tarayıcı için Focusbook uzantısını kullanmak isteyenlerin buradan yükleyebileceklerini belirtelim. Unutmadan, Focusbook’u kaldırmak için Chrome’da şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. Tarayıcınızda menü  simgesini tıklayın.
  2. Diğer araçlar > Uzantılar‘ı seçin.
  3. Kaldırmak istediğiniz uzantıda (Focusbook), ‘Chrome’dan Kaldır’ı  tıklayın.
  4. Uzantının kaldırılmasıyla ilgili bir bildirimde ‘Kaldır’ı tıklayın.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın