Facebook ve Bing’in yolları ayrıldı

Facebook’un ilk yatırımcılarından biri bilindiği üzere Microsoft. Facebook da bu yüzden arama motoru tercihini yıllardan beri Microsoft’un arama motoru markası olan Bing’den yana kullanıyordu. Uzun yıllardan beri süren bu işbirliği geçtiğimiz gün itibariyle sona erdi ve Facebook, Microsoft’un arama motoru Bing’i kullanmayı sonlandırdı. Facebook bunun yerine ise kendi geliştirdiği sosyal arama motoru ‘Graph Search’ü devreye aldı.

Graph Search, hızlı ve pratik bilgi sunmasıyla biliniyor. İki yıldan beri beta sürümünü kullanıcılara sunan şirket, spesifik arama yapma imkanı sağlıyor. Ancak bu arama motoru özellikle çapkınlık yapmak isteyenlerin tercihi olacak gibi. Örneğin, “X şirketindeki bekar kadınlar” gibi aramalar yapılabiliyor. Graph Search henüz Türkçe aramalara açık değil.

Konu hakkında açıklama yapan Facebook yetkilisi ise henüz arama motorunda internetten gelen bilgileri kullanmadıklarını ve amaçlarının kullanıcıların Facebook’ta neler paylaştığını görmelerine yardımcı olmak ifadesini kullandı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın