Facebook: Durum çok ciddi paylaşımları gerçek değil!

Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrası sosyal ağlarda kullanıcılar tarafından paylaşılan “Durum çok ciddi… Güvenliğim için beyan ederim” tarzı paylaşımlarla ilgili olarak Facebook’tan resmi açıklama geldi. Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları tarafından yayınlandığı öne sürülen ancak böyle bir “Sosyal Ağ Bildirgesi” olmadığı ortaya çıkan paylaşımlarla ilgili olarak Facebook durum çok ciddi paylaşımlarına dair Türkiye’deki kullanıcılara özel duyuru yaptı.

Türkiye’deki onbinlerce Facebook kullanıcısının son birkaç gündür paylaştığı asılsız bildirim şöyleydi:

“Durum çok ciddi. Yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim. 
NOT: Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın

Kontrol sizde, itibar etmeyin!

Facebook’un “Kontrol sizde” başlığıyla duyurduğu açıklamada, bu tarz ifadelere itibar edilmemesi gerektiğinin altı çizilerek, şu ifadelere yer verildi:

facebook-security-logo“Facebook’taki güvenliğiniz ile ilgili olarak kopyalayıp yapıştırmanız istenen bir bildirim içeren paylaşımlar görmüş olabilirsiniz. Lütfen bu tip paylaşımlara itibar etmeyin. Facebook’ta paylaştığınız içerik ve bilgilerin ne şekilde paylaşıldığını gizlilik ayarlarınızdan, hesap güvenliğinizi de güvenlik ayarlarınızdan kontrol edip düzenleyebilirsiniz. 

Başkalarının sizin hakkınızda hangi bilgileri görebildiği ile hesabınızı güvende tutmaya yardımcı olacak yollar hakkında daha fazla bilgi almak için Temel Gizlilik Bilgileri sayfasını ziyaret edin. Ayrıca daha fazla bilgi için Veri Politikamızı okuyabilirsiniz.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın