Facebook, 2014’te dünya ekonomisine 227 milyar dolarlık katkı sağladı

Uluslararası yönetim danışmanlığı kuruluşu Deloitte, “Facebook’un Global Ekonomi Üzerindeki Etkisi” başlıklı raporunu yayınladı. 1.3 milyar aşkın kullanıcısı bulunan Facebook platformunun global ekonomik büyümeye ve istihdama nasıl katkı sağladığını inceleyen rapor, Facebook’un pazarlamacılara araçlar, uygulama geliştiricilerine platform; veri ve mobil cihaz kullanımı anlamına gelen, bağlanabilirliğe yönelik talep sağlayarak ekonomiyi nasıl canlandırdığını ortaya koyuyor.

Kattığı değerin yüzde 44’ü ABD’de kaldı

Rapora göre, 8 milyar dolarlık baz maliyeti olan Facebook, 2014 yılında global ekonomiye 227 milyar dolarlık katkı ve aynı zamanda 4.5 milyon istihdam oluşmasını sağladı. Bu katkının bölgesel dağılımına bakıldığında, 100 milyar dolar ve 1.1 milyon istihdamla ABD ilk sırada yer aldı. Diğer bir deyişle Facebook’un küresel ekonomiye yarattığı katkının yüzde 44’ü, dolaylı istihdamın yüzde 24’ü ABD’de kaldı. Dünyanın en büyük sosyal ağının dolaylı ekonomik etkisinden en fazla yararlanabilen 2. ülke 11 milyar dolarla İngiltere oldu. İngiltere’yi 10 milyar dolarlık ekonomik etkiyle Brezilya izledi. İstihdam cephesinde ise ABD’yi 335 bin ile Hindistan ve 231 bin ile Brezilya takip etti.

‘Pazarlama bariyerleri azaltıyor’

Facebook Marketing

Deloitte Global Genel Müdürü Jolyon Barker, raporla ilgili olarak “Çalışmamız, Facebook’un insanları ve işletmeleri bağlayarak, pazarlamaya yönelik bariyerleri azaltarak ve inovasyonu teşvik ederek yeni fırsatların oluşmasına yardım ettiğini, böylece önemli miktarda ekonomik faaliyete olanak sağladığını gösteriyor” dedi.

Facebook COO’su Sheryl Sandberg ise dünyada istihdam oluşturulmasının öneminin giderek arttığını belirterek, “Teknoloji sektörü, ekonomiye güç veriyor ve kendi içinde olduğu kadar, dışında da istihdam oluşturuyor. Her gün her ölçekten, sektörden ve beceriden şirket Facebook platformunu büyümek ve genişlemek için kullanıyor” diye konuştu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın