Facebook kullanıcıların güvenliği için Emniyet Merkezi’ni yeniledi

Sosyal ağ Facebook Emniyet Merkezi ve Zorbalığı Önleme Merkezi’ni yeniledi. Emniyet Merkezi ile Facebook Hesabınızın Güvenliği, Bilgilerinizi Koruma, Şikayet Etme gibi konularda kullanıcıların neler yapabileceğine dair ipuçları ve videolar sunuluyor.

facebookta-guvende-kalma-kilavuzuZorbalığı Önleme Merkezi’nde ise Çocuklar, Ebeveynler (anne ve babalar), Eğitimciler’in sosyal ağda karşılaştıkları zorbalıklar konusunda neler yapması ve nasıl davranması gerektiğine ilişkin yol gösteriliyor.

“Güvenlik Kontrolü’nü çalıştır” ve “Gizlilik Ayarı Kontrolü’nü çalıştır” bölümleri de eklenen site üzerinden kullanıcılar Facebook güvenlik ve gizlilik ayarı kontrollerini gerçekleştirebiliyor.

İntihar Yardım Hattı!

Yenilenen sitedeki Yardım Merkezi’nde ayrıca “İntihar Yardım Hattı” da bulunuyor. Bu bölümde Facebook’un dünya genelinde işbirliği yaptığı intiharı önleme yardım hatları ile nasıl iletişime geçileceği bilgileri yer alıyor.

Kullanıcıların Facebook’un hizmet ve araçlarının kontrolünü ellerinde bulundurmalarını ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlamayı hedefleyen yeni siteye facebook.com/safety  adresi üzerinden ulaşılabiliyor. Sitenin tamamen Türkçe olarak hizmet verdiğini de belirtelim.

Profil güvenliği için nelere dikkat edilmeli?

facebook-guvenlik-ipucu

Sosyal ağın yeni Emniyet Merkezi ve Zorbalığı Önleme Merkezi ile birlikte Facebook’un Global Güvenlik Başkanı Antigone Davis’in paylaştığı “Facebook profilinizi güvende tutmanız için bilmeniz gereken 5 güvenlik ipucu” ise şöyle:

  1. Giriş bilgilerinizi güvenli hale getirin
  2. Kontrol gerçekleştirin
  3. Facebook’ta yer almaması gereken bir şey gördüğünüzde Facebook’a bildirin
  4. Gönderilerinizi kimlerle paylaştığınızı kontrol edin
  5. Kimlerin sizi gönderilerde etiketleyebileceğini kontrol edin

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın