Facebook, İngiltere’de genel seçimlere giriyor!

İngiltere’de 7 Mayıs Perşembe günü genel seçim yapılacak. Ülkedeki siyasi partiler, 650 koltuklu İngiliz Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası’na girmek için yarışırken, sosyal ağ Facebook da seçim için özel bir uygulama geliştirdi.

Facebook’ta 32 milyon kullanıcı bulunan İngiltere için “Ben bir seçmenim” (I’m a Voter) butonu geliştiren sosyal ağ, İngiliz kullanıcılara oy kullandıklarını Facebook üzerinden ifade etme şansı verecek. Facebook kullanıcılarının seçime katıldıkları lokasyonu, seçimle ilgili düşünceleriyle birlikte paylaşma imkanı sunan “Ben bir seçmenim” butonu ile kullanıcılar Facebook’taki arkadaşlarına o an sandıkta olduğunu ve seçime katılarak oy kullandığını belirtebilecek.

7 Mayıs Perşembe günü aktif olacak olan bu özel sandık butonu, daha önce ABD’deki seçimlerde ve 2014 yılında İskoçya Bağımsızlık Referandumu’nda da kullanılmıştı.

London Eye’ı seçim anketine çevirdi

facebook-london-eye

Facebook, geçen haftadan bu yana, İngiltere seçimlerinin kullanıcılarının paylaşımlarını nasıl etkilediğini, Londra’nın simgesi olan “London Eye”dan sunulan anlık grafiklerle yansıtıyor. İngiltere’deki kullanıcıların seçimle ilgili olarak 52 milyondan fazla ifade kullandığını belirten Facebook, hangi partinin sosyal ağda daha çok konuşulduğunu renkli ışıklarla London Eye üzerinden seçim gününe kadar sunacak.

Türkiye, İngiltere’nin ardından 7. sırada

32 milyon kullanıcı ile dünyanın en çok Facebook kullanan 6. ülkesi konumunda bulunan İngiltere’nin hemen ardından yine 32 milyonu bulan kullanıcı sayısıyla  7. sırada yer alan Türkiye’nin de 7 Haziran’da Genel Seçim’e gittiğini hatırlatalım.

Bakalım, Facebook benzer bir özelliği gelecek ay Türkiye’de de hayata geçirecek mi?

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın