Eyvah! Yine geliyor: 7 maddede Facebook’un yeni ‘Gizlilik Politikası’

Facebook, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren Gizlilik Politikası’nda güncellemeye gidiyor. Kullanıcıların kafası karışık. Şimdiden Facebook sayfanızda birçok arkadaşınızın paylaştığı, “Beni bağlamaz” tarzı gönderimleri görmeye başladınız. Aslında değişen pek bir şey yok. Facebook daha önce de topladığı bilgilerimizi, yine almaya devam edecek ama bu sefer basitleştirip, bize hangi bilgilerimizi aldığını da sunacak. Bunun için Facebook, 1 Ocak 2015’te yürürlüğe girecek olan Gizlilik Politikası ve İlkeleri’ni ‘hukuk master’ı yapmayanların da anlayabileceği hale getirip, tek bir adreste topladı. Facebook’un yeni veri ilkelerini kendi ağzından derledik (Başlıklar bize, içerikler ise tamamen Facebook’a ait).

 

1 – Varlığım, Zuckerberg’e armağan olsun

zuckerberg

Hesap açtığınız, bir içerik oluşturduğunuz veya paylaştığınız ve  başkalarıyla mesajlaşmanız sırasında sağladığınız içerikleri ve diğer bilgileri toplarız. Buna bir fotoğrafın yeri veya bir dosyanın oluşturulduğu tarih gibi bilgiler dahil olabilir. Ayrıca görüntülediğiniz ya da etkileşimde bulunduğunuz içerik türleri veya hareketlerinizin sıklığı ve süresi gibi, bilgiler de elimizde.

 

2 – Buralarda kuş uçsa haberimiz olur

kamerakus

En çok iletişim kurduğunuz kişiler veya paylaşımda bulunmayı sevdiğiniz gruplar gibi, bağlantılı olduklarınız ve e onlarla nasıl etkileşimde bulunduğunuz hakkındaki bilgileri toplarız. Bu bilgileri bir cihazdan yükler, senkronize eder veya içe aktarırsanız (adres defteri gibi) sağladığınız iletişim bilgilerini de toplarız. Başka kişilerin fotoğrafınızı paylaşırken, size mesaj gönderirken, iletişim bilgilerinizi yüklerken, senkronize ederken veya içe aktarırken sağladıkları tüm içerik ve bilgileri de toplarız.

 

3 – Kredi kartları, alışverişler… O iş bende

facepara

Hizmetlerimizi alışveriş veya mali işlemler yapmak için kullanırsanız (Facebook üzerinden bir şey satın almak, bir oyunda bir şey satın almak veya bağış yapmak gibi), bu alışveriş veya işlem hakkındaki bilgileri toplarız. Kredi kartı ya da banka kartı numaranız veya başka kart bilgisi gibi ödeme bilgileri, diğer hesap ve kimlik doğrulama bilgilerinin yanı sıra fatura, gönderim ve iletişim bilgileri de bunlara dahildir.

 

4 – Elinizdeki cihazı sizden daha iyi tanıyorum

facecihaz

Verdiğiniz izinlere bağlı olarak (Bu izni vermezseniz zaten hizmeti de kullandırmıyor!) hizmetlerimize eriştiğiniz bilgisayarlar, telefonlar veya tabletlerden, bu cihazlar hakkındaki bilgileri toplarız. Bu bilgilere, cihazınızın iletişim sistemi, donanım versiyonu, cihaz ayarları, dosya ve yazılım isimleri ve türleri, pil ve sinyal gücü, GPS, Bluetooth veya WiFi sinyalleri yoluyla (Yeni gizlilik politikasıyla yalnızca GPS değil, bluetooth ve Wi-Fi sinyalleri de takip edebilecek) cihaz konumları, cep telefonu operatörünüzün veya internet servis sağlayıcınızın adı, tarayıcı türü, dil ve zaman dilimi, cep telefonu numarası ve IP adresi dahildir.

 

5 – Tüm dünyadan veri toplarım

facesiteler

“Beğen” ve “Facebook’a Giriş Yap” düğmemizin bulunduğu veya ölçüm ve reklam hizmetlerimizden yararlanan üçüncü şahıs internet sitelerini ve uygulamalarını kullandığınızda bilgi toplarız. Ziyaret ettiğiniz internet siteleri ve uygulamalar hakkındaki bilgiler, bu internet siteleri ve uygulamalardaki hizmetlerimizi kullanımınız, ayrıca uygulama ya da internet sitesinin geliştiricisi veya yayıncısının size ya da bize sağladığı bilgiler bunlara dahildir.

 

6 – WhatsApp ve Instagram da bana çalışıyor

facebook-whatsapp-instagram-logo

Gizlilik Politikası ve Veri İlkelerimiz sadece Facebook ağında değil, Facebook’un sahibi olduğu veya işlettiği şirketlerde de bulunur. Kendi koşulları ve ilkeleri uyarınca, bu şirketlerin hizmetlerini kullandığınızda sizin hakkınızda bilgiler alırız. Facebook, bu şirketlerin faaliyetlerini kolaylaştırmak, desteklemek ve entegre etmek ve hizmetlerini iyileştirmek amacıyla, sizinle ilgili bilgileri grup şirketleri arasında paylaşabilir. Grup şirketlerimizse şunlar; Instagram, WhatsApp, Oculus, Facebook Payments, Atlas, Mobile Technologies, Onavo, Parse, Moves, LiveRail.

 

7 – ‘Yaptım ama hele bir sor, niye yaptım…’

bankerbilo

Sizin hakkınızda elimizde bulunan tüm bilgileri, size ilginizi çekecek reklamlar göstermek için kullanırız. Bize izin vermediğiniz sürece, kimliğinizi belli eden bilgileri (adınız veya e-posta adresiniz gibi, sizinle iletişime geçmek için tek başına da kullanılabilecek ya da kim olduğunuzu belli eden bilgiler) reklam, ölçüm ve analiz ortaklarıyla paylaşmayız. (İzin vermeseniz de) Bu ortaklara, kimliğinizi belli eden bilgileri vermeden veya bilgileri derlediysek kişisel bilgilerinizi belli etmeyecek şekilde, reklamlarının erişimi ve etkisi hakkındaki bilgileri veririz. Kullandığınız uygulama ve sitelere dayalı olarak Facebook’ta gördüğünüz reklamları Digital Advertising Alliance üzerinden (Türkiye için buradan) durdurabilirsiniz.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın