Facebook Hikayeler özelliği nasıl kullanılır?

Sosyal ağ Snapchat’in hemen hemen tüm özelliklerini birer birer platformuna uygulayan Facebook’a Stories (Hikayeler) ve eğlenceli kamera filtreleri özellikleri de eklendi. Facebook Hikayeler özelliği , sosyal ağın iOS ve Android uygulamalarına gelen güncellemeyle kullanıma sunuldu.

Facebook’un resmi blogundan yaptığı açıklamaya göre Facebook Stories ile kullanıcılar birden fazla fotoğraf ve videoyu Instagram’a benzer formatta paylaşabiliyor.

Facebook uygulamasının haber akışının en üstünde yer alan “Hikayen” ikonundan ulaşılabilen Facebook Hikayeler, Snapchat’te de olduğu gibi 24 saatlik ömre sahip ve bu paylaşımlar bir kez göründükten sonra kayboluyor.

Kullanıcıların 1 dakikalık hikayeler oluşturmanısını sağlayan Facebook Hikayeler ile ilgili en çok merak edilen soruların cevaplarını sizler için topladık.

1- Hikayemde nasıl fotoğraf veya video paylaşırım?

Hikayeler, arkadaşlarınızla 24 saat boyunca yayınlanacak fotoğraflar ve videolar paylaşmanın bir yoludur. Kamera kullanarak hikayenizde bir fotoğraf veya video paylaşmak için:

Ekranınızın sağ üst köşesine dokunun veya Haber Kaynağı’nın herhangi bir yerinde parmağınızı sola kaydırın.

Fotoğraf çekmek için ekranın alt tarafına dokunun, video çekmek için ise ekrana dokunun ve basılı tutun.

Metin, kreatif efektler veya çiziktirme eklemek için dokunun.

simgesine dokunun ve ardından Hikayen’e dokunun. Ayrıca hikayenizi gönderi olarak yayınlamayı veya Facebook uygulamasının Direkt bölümünde belirli kişilere göndermeyi tercih edebilirsiniz.

simgesine dokunun.

2- Hikayemde paylaştığım içerikler nerede görünür?

Hikayenize bir fotoğraf veya video eklediğinizde, Haber Kaynağı’nın üst kısmındaki Hikayeler bölümünde görüntülenir. Profil resminiz arkadaşlarınızın Haber Kaynağı’nın üst tarafında bir satır olarak görünür ve arkadaşlarınız buna dokunarak hikayenizi görebilir.

3- Hikayemi kimler görebilir?

Facebook’taki tüm arkadaşlarınız hikayenizi görebilir. Kısıtlılar listesine eklediğiniz kişiler varsa, bu kişiler hikayenizi göremez.

4- Birinin hikayesini nasıl görüntüler ve yanıtlarım?

Birinin hikayesini görüntülemek için Hikayeler bölümünde kişinin profil resmine dokunun. Kişinin hikayelerini görüntüleyenleri görebileceğini unutmayın. Şunları yapabilirsiniz:

  • Hikayede geri gitmek için ekranın sol kısmına dokunun veya hikayede ileri gitmek için ekranın sağ kısmına dokunun
  • Hikayeyi duraklatmak için ekrana dokunun ve basılı tutun

Birinin hikayesine yanıt yazmak için sol alttaki [Kişi adı]’e yanıt ver’e dokunun. Birinin hikayesine gönderilen yanıtlar Facebook uygulamasının Direkt bölümünde bulunabilir ve sadece hikaye sahibi ile yanıtı gönderen kişi tarafından görülebilir.

5- Hikayemi kimlerin gördüğünü nasıl anlayabilirim?

Hikayenizi görüntüleyen kişileri görmek için hikayenizi açın ve sağ alt köşedeki simgesine dokunun. Hikayeniz yeni bir görüntüleme aldığında, görüntüleme sayısı ve hikayenizi görüntüleyen yeni kişinin adının yanında mavi bir nokta görüntülenir.

6- Bir fotoğrafı veya videoyu hikayemden silebilir miyim?

Bir fotoğrafı veya videoyu hikayenizden silmek için:

iPhone

Hikayenizi açın

Silmek istediğiniz fotoğraf veya videoyu bulmak için dokunun

simgesine dokunun

Fotoğrafı Sil veya Videoyu Sil‘e dokunun

Android

Hikayenizi açın

Silmek istediğiniz fotoğraf veya videoyu bulmak için dokunun

simgesine dokunun

Fotoğrafı Sil veya Videoyu Sil‘e dokunun

7- Hikayemdeki fotoğraf ve videolar ne kadar süre yayınlanır?

Hikayenizdeki her bir fotoğraf veya video Hikayeler bölümünde 24 saat boyunca yayınlanır. Hikayenize yapılan yorumlar Facebook uygulamasının Direkt bölümünde bulunur ve 24 saatten daha uzun bir süre yayınlanabilir. Hikayenizdeki bir fotoğraf veya videoyu istediğiniz zaman silebilirsiniz.

8- Başka bir kişinin hikayesini nasıl şikayet edebilirim?

Bir kişinin hikayesindeki fotoğraf veya videonun Facebook’un Topluluk Standartları‘nı ihlal ettiğini düşünüyorsanız, bu fotoğraf ya da videoyu şikayet edebilirsiniz:

iPhone

Hikayeyi açın

Şikayet etmek istediğiniz fotoğraf veya videoyu bulmak için dokunun

simgesine dokunun

Fotoğrafı Şikayet Et veya Videoyu Şikayet Et‘e dokunun ve ekrandaki talimatları izleyin

Android

Hikayeyi açın

Şikayet etmek istediğiniz fotoğraf veya videoyu bulmak için dokunun

simgesine dokunun

Fotoğrafı Şikayet Et veya Videoyu Şikayet Et‘e dokunun ve ekrandaki talimatları izleyin

Yeni kamera filtreleri

Facebook’a yeni eklenen bir diğer yenilik ise yeni kamera özellikleri oldu. Kullanıcılar bu filtrelerle, çerçeve, maske ve hareketli objelere erişebiliyor. Facebook’un iOS ve Android uygulamalarında kamera ikonu ya da haber akışını sağa sürükleyerek bu yeni özelliklere erişilebiliyor.


Yorumlar

yorum

2 comments

  1. onur

    kendimin kurduğu ve moderasyonu yaptığım grubun hikaye ekleme özelliği yok..grup eskiden beri var ama hikaye özelliği yok facebookta..nasıl ekleyebilriim? ayarlarda bulamadım

Bir Cevap Yazın