Facebook Live’a intiharı önleme araçları eklendi

Sosyal ağ Facebook intiharları önlemek için yeni araçlarını devreye aldı. Facebook’tan yapılan duyuruda Facebook’un insanlara güvenli bir platform sunmak için global ruh sağlığı alanında uzman kuruluşlarla işbirliği yaptığı hatırlatıldı.

Facebook’un yaptığı yenilikler ile intihar önleme araçları artık sosyal ağın canlı yayın platformu Facebook Live’a entegre edilecek. Canlı bir video izleyen insanlara videoyu yayınlayan kişiye direkt olarak ulaşma ve/veya videoyu şikayet etme seçenekleri sunulacak. Facebook, aynı zamanda video şikayet eden insanlara arkadaşlarına nasıl yardım edebilecekleri konusunda yol gösterici kaynaklar da sunacak.

Diğer yandan, canlı video yayını yapan kişinin ekranında da çeşitli kaynaklar belirecek. Yayın yapan kişi, bir arkadaşıyla iletişime geçmeyi, yardım hattına ulaşmayı veya ipuçlarını incelemeyi seçebilecek.

Yayın yapan kişiye yardım hattı


Açıklamasında, “Dünyada her 40 saniyede bir intihar olayı medyada geliyor. 15-29 yaşlarındaki ölümlerin en önde gelen nedenlerinden biri de intihar” diyen Facebook, intiharı önleme araçlarına ek olarak platformdaki insanların, ailelerinin ve arkadaşlarının desteği ile daha fazla insana destek vermeyi hedeflediğini belirtti.

Facebook,  intihar gibi en ciddi ve hayati konular başta olmak üzere kullanıcıların bildirim raporlarını dünya çapında 7 gün 24 saat inceleyen özel çalışma ekiplerinin bulunduğunu belirtti. Aylık aktif kullanıcı sayısı 1.9 milyarı bulan dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’un intiharı önleme konusundaki araçlarıyla ilgili detaylı bilgiye buradaki adresten erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın