Facebook karşıtı Ello hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Facebook’un üyelerinden gerçek isimlerini kullanmalarını istemelerine bir tepki olarak 2014 yılının Ağustos ayında üye kabulüne başlayan yeni sosyal ağ “Ello”, fenomen olma basamaklarını hızla tırmanıyor. Bir grup sanatçı ve tasarımcının öncülüğünde hayata geçirilen Ello, geçtiğimiz haftalarda saatte 35 bin yeni üye kazanımına ulaştı. “Sosyal ağ hesaplarınız reklamverenler tarafından ele geçirilmiş durumda. Halbuki sosyal ağlar kullanıcıları güçlendiren araçlar olmalı. Kullanıcıların bilgileri herhangi bir şekilde pazarlama aracı olmamalı” manifestosuyla Facebook karşıtı sosyal ağ olarak yola çıkan Ello hakkında bilmeniz gereken 5 temel bilgiyi sizin için derledik. Buyrun…

1 – Beni ‘Beğen’me, sadece ‘Sev’ yeter…

ello sev son

Facebook’a bir tepki olarak doğmuş olan Ello’da doğal olarak “Like” butonu yok. Onun yerine “Love” butonunu kullanan alternatif sosyal ağda bu özellik, “Kalp” şekli ile kullanılılıyor. Kullanıcıların paylaşımlarının altında yeralan, “Love” butonu, paylaşımlara daha sonra da erişebilmek için işaretleme amacıyla da kullanılabiliyor.

2 – Davetiyen yoksa diğer 1 milyon kişi gibi sıranı bekle…

ello davet

Davetiye sistemiyle çalışan Ello’ya günde 30 binin üzerinden üyelik talebi geliyor ve 1 milyonu aşkın kişi üye olmak için davetiye bekliyor. Hatta, davetiye bulmakta zorluk çekenler için e-ticaret yeni bir “fırsat” kapısı da yarattı. Ello’ya katılmak isteyenler için Ebay üzerinden 500 dolara kadar çıkan fiyatlara davetiye satışı yapanlar bile türedi.

3. Facebook’un rakibiyim, Twitter’ın klonuyum…

ello klon

Facebook’tan çok basit kullanımıyla Twitter ve Tumblr’a benzetilen Ello’da görsel, video, ses, müzik ve gif paylaşımı yapılabiliyor. Bir kişi hakkındaki ifadeleriniz için Twitter’daki gibi üye isminin önüne “@” işareti kullanılan Ello’da, özel mesajlar için ise çift “@” işareti (@@üye adı) kullanılıyor.

4. Gizlilik her şeyim ama bilgilerinizi ben de veririm…

ello gizlilik

Ello’ya üye olmak için sosyal ağın anti-reklam ve anti-izleme manifestosunu kabul etmek öncelikli şart. Ancak şirketin gizlilik politikalarının ayrıntılarına bakıldığında, “Kişisel bilgilerinizi 3. kişilerle paylaşabiliriz…” ibaresi, dayandığı tüm felsefeyi maalesef tek cümleyle yıkmaya yetiyor.

5. Ya arkadaşımsın ya kuru kalabalık…

ello sev

Paylaşımlar, “Friends” veya “Noise” filtresi ile yapıyor. Kullanıcı, karşısındakini “Arkadaş” olarak işaretlemişse, paylaşımlarını Twitter’daki gibi “takipçi” sıfatıyla izleyebiliyor. “Noise” olarak filtrelenenlerin aktivitelerini ise görebiliyorsunuz fakat, sizin takibiniz o kişiye anlık bildirim olarak gitmiyor.

6 – İlginç ama gerçek: Ello sevgisi Face’te dile geliyor

41bfd20a38bb1b0bec75acf0845530a7-ello-antifacebook-social-media-goodbye-facebook

Facebook karşıtı olarak adlandırılan Ello’yu kullananlar, yaşadıkları mutlulukları yine Face’ten paylaşıyor. Hatta, Facebook’un ‘Ello’nun PR’ aracı olduğu bile söylenebilir. 1 milyon kişinin üyelik için sırada beklediği Ello ile ilgili üyelik tüyoları bile Facebook’tan paylaşılıyor.

7 – ‘Beta’ aşamasında ama çarpıcı

ello beta

Henüz “Beta” aşamasında olan Ello’da birçok eksik bulmak mümkün. Örneğin, paylaşım seçenekleri kısıtlı, kişi arama motoru kapasitesi sınırlı ama özellikle manifestosu ve yarattığı viral etki ile önümüzdeki dönemde adından sıkça söz ettireceği kesin.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın