Nedir bu Facebook’taki Kiwi olayı? Daveti kabul etsek mi? Etmesek mi?

Sosyal ağ Facebook’ta son birkaç gündür tam bir Kiwi fırtınası esiyor. Hergün onlarca arkadaşınızdan Kiwi davetiyesi alıyorsanız, daveti kabul etmeden bu yazıyı iyi okumanızı tavsiye ederiz. Candy Crush gibi oyun istekleri şeklinde gelen Kiwi, aslında bir oyun değil. Bir sohbet uygulaması olan Kiwi, insanlara rastgele sorular sormanıza yarıyor.

İlk bakışta bir oyun daveti gibi görünen uygulamaya giriş yaptığınızda Facebook’taki tüm arkadaşlarınıza Kiwi daveti otomatik olarak gönderiliyor. Bu özelliğiyle Kiwi’nin, deyim yerindeyse Facebook’u birkaç gündür tamamen esir aldığını söyleyebiliriz. Facebook üzerinden hızla yayılan Kiwi’nin iOS ve Android uygulamaları da bulunuyor. Dolayısla Kiwi’nin yeni yanı aslında Facebook’a sıçramış olması.

Adınızı gizleyerek de soru sorabiliyorsunuz

Türkçe dahil 30 dilde desteklenen Kiwi’ye giriş yaptıktan sonra ister oluşturduğunuz profille, isterseniz kimliğinizi gizleyerek, anonim olarak soru sorabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gerek ise “Soru Sor” bölümünün altında bulunan “Anonim olarak sor” seçeneğini işaretlemek. Üstelik bu soruları sadece Facebook arkadaşlarınıza değil, hiç tanımadığınız kişilere de yöneltebiliyorsunuz.

kiwi-sorular

ABD’li online ‘chat’ servisi Chatous tarafından geliştirilen Kiwi üzerinden takip listeleri oluşturup, Yayın, Keşfet, Sorular, Bildirimler, Profil ve Sor kategorileri altında uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Sorulan soruları cevaplama, beğenme ve profil sayfanızdan silme alternatiflerini sunan Kiwi’de, sorulan soruları ve soran kişileri şikayet de edebiliyorsunuz.

Aslında çok basit bir mantıktan hareketle geliştirilen uygulama, bir soru-cevap sosyal ağı olarak dikkat çekiyor. “İstediğin kişiye, istediğini sor” diyen Kiwi’de, Facebook hesabınızın yanısıra e-posta adresinizle de kayıt oluşturabiliyorsunuz.

Kullanıcılar Kiwi’ye ne derece efektif kullanacaklarını veya ne zaman bu uygulamadan sıkılacaklarını, zaman gösterecek. Ama Kiwi’den çıkış yapmak veya arkadaşınızdan gelen daveti kabul ederek oluşturduğunuz hesabını silmek için buradaki linki bir kenara atmanızda yarar var.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın