Facebook ‘Kontrol Bende’ programı başlıyor

Türkiye’de kullanıcı sayısı 44 milyonu geçen Facebook, ülkenin dört bir yanında çevrimiçi emniyet konusunda farkındalığı artırmak için “Kontrol Bende” adı verilen eğitim programını başlattı. Habitat Derneği ile birlikte geliştirilen ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) da destek verdiği Facebook Kontrol Bende  programı kapsamında, 20 şehirde Habitat gönüllüleri tarafından Facebook’un güvenli kullanımı hakkında eğitimler düzenlenecek.

“Kontrol Bende” programının lansman toplantısı, BTK Başkanı Sayın Dr. Ömer Fatih Sayan, Facebook Kamu Politikaları Türkiye Sorumlusu Nilay Erdem ve Habitat Derneği Genel Koordinatörü Başak Saral’ın katılımıyla Ankara’da yapıldı.

Toplantıda verilen bilgiye göre “Kontrol Bende” programı kapsamında Facebook tarafından 100 Habitat gönüllüsü eğitilecek. Eğitim gören Habitat gönüllüleri daha sonra 20 farklı şehirdeki katılımcılara, çevrimiçi emniyet ve Facebook’un güvenli kullanımı hakkında bilgilendirici eğitimler düzenleyecek. Bir yıl içinde toplamda on binin üzerinde kişiye çevrimiçi emniyet eğitimi verilmesi hedefleniyor.

10 bin kişiyle yüz yüze iletişim

Güvenli bir Facebook deneyiminin birincil öncelikleri olduğunun altını çizen Facebook Türkiye Kamu Politikaları Sorumlusu Nilay Erdem, programla ilgili şunları söyledi:

“İnsanlar her gün hikâyelerini paylaşmak, dünyayı başkalarının gözünden görmek, arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla iletişim kurmak için Facebook’u ziyaret ediyor. Biz de herkesin Facebook’ta vakit geçirirken kendisini güvende hissetmesini istiyoruz. Bu kapsamda başlattığımız bu programla Türkiye’de bir yıl içinde 10 binin üzerinde kişiye yüz yüze ulaşarak insanların Facebook’un tüm kullanıcılarına açık olan güvenlik araçlarını nasıl kullanacaklarını anlatmak istiyoruz.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın