Kullanıcı sayısı 1.5 milyarı da geçen Facebook, borsada tarihi rekor kırdı!

Sosyal ağ Facebook, 2015 yılının 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Toplam gelirlerinin geçen yılın 3. çeyreğine göre yüzde 40 artırarak 4.5 milyar dolara çıkaran şirketin net kâ da aynı dönemde yüzde 11 artışla 896 milyon dolar oldu.

facebook-aylik-kullanici-sayisi2015 yılının ilk 9 ayı itibariyle gelirlerini 8.6 milyar dolardan 12 milyar dolara yükselten Facebook, bu yılın ilk 9 ayı itibariyle bilançosuna yazdığı toplam net kâr ise 2.1 milyar dolar oldu (2014’te bu rakam 2.2 milyar dolar idi). 

Facebook’un bu yılın 3. çeyreğinde elde ettiği 4.5 milyar dolarlık gelirin yüzde 96’sı reklam gelirlerinden oluştu.

Sosyal ağın kullanıcı başına elde ettiği gelir de son bir yılda yüzde 24 artışla 2.97 dolara çıktı. Facebook’un kullanıcı başına en çok para kazandığı ABD ve Kanada’da kullanıcı başına elde ettiği gelir 10.5 dolara yükselirken, bu rakam Türkiye’nin de içinde yer aldığı Avrupa bölgesinde 3.5 dolar oldu.

Günlük kullanıcı sayısı ilk kez 1 milyarı geçti

facebook-gunluk-kullanici-sayisiSon 3 ayda aylık aktif kullanıcı sayısı 55 milyon artan Facebook’un toplam kullanıcı sayısı 1 milyar 545 milyona ulaştı. Bu kullanıcı sayısıyla Facebook, toplam dünya nüfusunun beşte birine, toplam internet kullanıcılarının ise yarısından fazlasına ulaşmış oldu. Son bir yılda aylık aktif kullanıcı sayısı yüzde 14 artan Facebook’un Eylül 2015 sonu itibariyle günlük aktif kullanıcı sayısı ise 2014 yılına göre yüzde 14 artışla 1 milyarı geçti.

Facebook’un mobil kullanıcıları ise aylık aktifte 1.39 milyara, günlük aktifte ise 894 milyona ulaştı. Açıklanan rakamlara göre Facebook kullanıcılarının yüzde 65’i her gün sosyal ağa giriş yaparken, toplam aylık aktif kullanıcıların yüzde 90’ı mobilden Facebook’u kullanıyor. Toplam kullanıcıların yüzde 47’si ise Facebook’a sadece mobilden giriş yapıyor.

Piyasa değeri 300 milyar dolara fırladı

facebook-borsaHem gelirde hem de kârda analistlerin beklentilerini aşan Facebook’un 2012 yılının mayıs ayından bu yana borsada işlem gören hisseleri de yüzde 4’e yakın yükselişle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.  

ABD Borsalarındaki kapanış sonrası işlemlerde 107 doları aşan Facebook hisselerindeki Ağustos ayı sonundan bu yana yaşanan artış ise yüzde 30’u buldu.

Hisselerideki bu yükselişle Facebook’un  2012 yılının Mayıs ayında 80 milyar dolar olan toplam piyasa değeri de tarihinde ilk defa 300 milyar dolara  ulaşmış oldu.


Yorumlar

yorum

2 comments

  1. Facebook geçen yıl önemli bir eşiği geçti ve artık sadece arkadaşlık, bağ, ilişki artık nasıl tanımlanırsa tanımlansın sıradan bir sosyal ağ değil. Çoğu zaman twitterla karşılaştırılıyor ama bakınca iki şirketin borsada hisse senetleri arasında büyük fark var. Facebook bir süre daha piyasa değeri açısından yükselmeye devam edecek tabi bir sonraki eşiğe kadar..

  2. geçti de kaç milyar aktif kullanıcı var ? bunun net sayısını verebilir mi Zuckerberg. eskiden hem swarm,hem instagram,hem twitter facebooktan yapılır girilirdi.Şimdi parçalandı ve özgün içerik girilme oranı %900 düşmüş. Haber sitelerinin eline geçti daha çok sayfalar.Buna bence çözüm bulunmalı

Bir Cevap Yazın