Hayat ‘O’na güzel! Facebook kârını üçe katladı

Sosyal ağ Facebook, 2016 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın ilk çeyreğine göre gelirlerini yüzde 52 artırarak 3.5 milyar dolardan 5.4 milyar dolar seviyesine çıkaran Facebook’un net kârı ise 3’e katlandı. 2015 yılının ilk çeyreğinde 512 milyon dolar olan Facebook’un net kârı, bu yılın aynı döneminde 1.5 milyar dolara fırladı. Facebook kullanıcı sayısı ise 1.6 milyarı da geride bıraktı.

Facebook’un en iyi performans sergilediği alanların başında ise mobil geldi. Facebook, 2015 yılının ilk çeyreğinde yüzde 73 olan mobil reklam gelirlerinin toplam reklam gelirlerine olan oranını, 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 82’ye yükseltti. Facebook’un çalışan sayısı da bir yılda yüzde 35 artışla 13 bin 600’e çıktı.

Facebook kullanıcı sayısı 1.6 milyarı geçti

facebook-kullaniciAylık aktif kullanıcı sayısı 1.65 milyara ulaşan Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısı ise 1.09 milyara çıktı. Mobil günlük aktif kullanıcı sayısı 989 milyona yükselen Facebook’un mobildeki aylık aktif kullanıcı sayısı ise 1.51 milyar oldu. 

Günlük aktif kullanıcı sayısı mobilde yüzde 24, toplamda ise yüzde 16 artan Facebook’un piyasa uzmanlarının beklentilerinin çok üzerinde gelen bu sonuçlar, hisselerini de uçurdu. ABD borsalarında kapanış sonrası işlemlerde Facebook hisseleri yüzde 11’den fazla değer kazandı. Bu artışla birlikte Facebook’un piyasa değeri de 310 milyar dolardan 345 milyar dolar seviyesine çıktı.

Günde 50 dakikayı Facebook’a harcadık

Finansal sonuçları değerlendiren dünyanın en büyük sosyal ağının kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, kullanıcılarının günde ortalama 50 dakikadan fazla bir süreyi Facebook, Instagram ve Messenger platformlarında geçirdiğine dikkat çekti. Mark Zuckerberg, “Dünyada herkesin istediği herşeyi paylaşabilmesi için Facebook olarak 10 yıllık yol haritamızı belirledik ve bu yıla harika bir başlangıç yaptık” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın